Brand

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Rozlišení

Nejdůležitějším atributem, který rozhoduje o technické kvalitě fotografie na plátně, je její rozlišení. Pravdou je, že dnešní fotoaparáty již mají většinou dostatečně velké rozlišení, nicméně při velkém tisku může být i to limitující. Fotka by po zvětšení měla zůstat ostrá a neměla by být "rozpixelovaná" (kvůli malému rozlišení) či rozmazaná (např. kvůli nekvalitní optice objektivu).

Na velkoformátový tisk se obvykle používá rozlišení 300 DPI (z angl. "dots per inch"), na plátno však ze zkušeností bohatě stačí i 150 DPI, protože povrch je strukturovaný. Fotografie pořízené mobilem a zejména staršími typy fotoaparátů jsou většinou nedostačující a výrazně tak snižují nejen kvalitu snímku, ale i krásu finálního obrazu.

Příklady minimálního rozlišení fotek pro tisk na plátno (ideální je v praxi ale vyšší rozlišení než níže uvedené naprosté minimum):

3 MPX na rozměr obrazu 45 x 30 cm
4 MPX na rozměr obrazu 60 x 40 cm
7 MPX na rozměr obrazu 75 x 50 cm
9 MPX na rozměr obrazu 90 x 60 cm
Kvalitu Vašich fotek si umíte jednoduše zkontrolovat na této stránce - online editor tisku na plátno. Stačí kliknout na "Vytvořte z vlastní fotografie" a nahrát fotku.

Detaily

Ujistěte se, že je fotka ostrá a čistá i při detailnějším pohledu (leckdy se na malém monitoru zapomene na nepořádek na zemi, fleky na obloze od špinavého snímače apod.). Pamatujte na to, jaký rozměr pro tisk jste si vybrali - i dle toho si raději fotku před odesláním do tisku podrobně při zvětšení důkladně prohlédněte. I zde platí "dvakrát měř, jednou řež".

Postprodukce fotografie
V drtivé většině případů je potřeba fotografie ještě upravovat za pomoci různých softwarů, aby byl výsledek ideální (Lightroom, Zoner, Photoshop, atd). Celkem jednoduchý je grafický program PhotoFiltre Studio, který můžete zdarma stáhnout např. zde. U některých fotografiích bude stačit úprava barev a kontrastu. Další zase mohou vyžadovat retušování nevyžádaných chybiček či ořezávání. Kreativitě se meze nekladou - pečlivou a ohleduplnou úpravou lze i z na první pohled obyčejné fotografie vytvořit unikátní a dechberoucí fotoobraz. Pokud si na takovéto úpravy netroufáte, domluvte se se zkušenějším kamarádem, kolegou...

Také je dobré pamatovat na poměry stran. Je více než zřejmé, že když vaše fotografie má poměr stran 3:2 a plátno je širokoúhlejší, bude se muset fotka shora i zespod při tisku "oříznout". Přesto se na to často zapomíná. Proto doporučuji zjistit si předem poměr stran plátna a fotku před zasláním do tisku oříznout rovnou do příslušného poměru stran. Díky tomu budete mít ořez takový, jaký chcete vy - a ne jak to říznul zaměstnanec tiskárny.

Příprava dat

Existuje několik vlastností, které by fotografie nebo obrázek tištěný na plátno měl zahrnovat. Příprava dat před tiskem je nezbytností, která vám ušetří nepříjemné pohledy na finální výsledek. Základem je, aby se tištěná fotografie barevně shodovala s tou, kterou vidíte na svém monitoru. A nebo aby alespoň případný rozdíl byl minimální

Pro tento účel se provádí tzv. konvertování barevného prostoru (většinou z RGB) do CMYK-u. Monitory totiž zobrazují barvy v RGB. Pokud s fotografováním a upravováním fotek teprve začínáte, přenechejte tuto činnost na tiskařskou firmu, kde si necháváte tisknout své fotografie. Určitě Vám fotku bez problémů převedou a pošlou do mailu ke schválení. Případně se můžete obrátit na zkušenějšího kolegu. Předloha na tisk by měla být samozřejmě konvertována v původním plném rozlišení.

Pokud slyšíte termín barevné prostory poprvé, doporučuji se seznámit s rozdíly mezi RGB, CMYK a Pantone. Převod z RGB do CMYK totiž znamená redukci barev, což způsobí určité snížení pestrosti a kontrastu barev. Pochopení barevných profilů vám umožní porozumět, co můžete od převodu a tisku očekávat.

Vhodný formát

Některé formáty souborů fotografií jsou na tisk vhodnější než jiné. Souvisí to i s kvalitou fotografie. Tiskárny nejčastěji vyžadují formáty jako .jpeg nebo .tiff. JPEG je ztrátový formát (probíhá tam komprese za účelem snížení datového objemu), takže pokud chcete zachovat co největší kvalitu fotky, lze doporučit raději bezkomprestní TIFF. Taková fotka pak sice může mít třeba i 10x větší datový objem, nicméně u tisku jedné nebo několika fotek to není problém.

Štítky:

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin