Brand

"Vynález" nejlepší panoramatické hlavy do hor?

Standardní panoramatické hlavy jsou příliš těžké, v silném větru na horách nestabilní a jejich cena je často příliš vysoká. Napadlo vás někdy, že by šlo sestavit panoramatickou hlavu, která by byla o polovinu lehčí, o polovinu levnější a především ve větru mnohonásobně stabilnější? Nás to na jednom z mých workshopů napadlo a tak jsme se rozhodli představit velmi jednoduché a praktické řešení fotografické veřejnosti.

Nemám prostor tady detailně rozebírat problematiku panoramatické fotografie. Kdo ji nezná, ať si přečte již dříve publikované články zaměřené na panoramatickou fotografii:

Krajinářská fotografie: Panoramata I. část

Krajinářská fotografie: Panoramata II. část

Krajinářská fotografie: Panoramata III. část

 Welcome to Ahother world.jpgNicméně ve stručnosti shrnu, že panoramatická hlava:

                1) musí zajistit otáčení kolem nodálního bodu, který se nachází v přední části objektivu (bez toho na sebe snímky focené na krátkých ohniscích nebudou navazovat - tento jev se nazývá paralax error)

                2) měla by umožnit plynulé otáčení po vodorovné ose (pokud osa otáčení není vodorovná, výsledné panorama nebude rovné - bude padat nebo budou vznikat "účka")

                3) v ideálním případě by měla nabídnout i indexaci, díky které se hlava v zarážkách při otáčení sama zastavuje a umožňuje tak dosáhnout ideálního překrytí snímků (to se hodí především pro focení s Big Stopper filtry, kde v hledáčku není nic vidět a museli bychom při každém podkladovém snímku koukat pečlivě na stupnici hlavy nebo filtr při každém záběru vyndávat).

 Running in time.jpg

Problémy standardních panoramatických hlav

Vše výše uvedené splňuje většina panoramatických hlav. Nicméně není tajemstvím, že tyto hlavy jsou těžké, drahé a především nestabilní v silném větru. Zjednodušeně řečeno, na vrcholcích hor, či na hranách útesů u pobřeží není možné standardní panoramatické hlavy v extrémních větrných podmínkách použít, jelikož by snímky byly "rozklepané" (viz například reportáž z lednové foto-expedice ve Skotsku, na které nám vítr dokonce ohnul dveře u auta).

Kdo by se chtěl dozvědět více o standardních panoramatických hlavách, které se u nás prodávají a které jsem měl možnost vyzkoušet a okomentovat, ať se obrátí na tento dřívější článek.

 Guiraing.jpg

Tři varianty netradiční panoramatické hlavy

My dnes však tyto hlavy přeskočíme a vrátíme se k našemu malému vynálezu. Je to opravdu vynález? Je to převrat v panoramatické fotografii? Jsme první, kdo na to přišel? Kdybych si měl tipnout, odpověděl bych třikrát "NE". Nicméně i tady se potvrdilo, že nejjednodušší řešení bývají často ta nejlepší a zarazilo mě, že jsem se za 9 let fotografické praxe nesetkal s něčím podobným již dříve.

Protože každý z nás má jiný budget, jiné představy o maximální váze a jiné požadavky na funkčnost, představím vám 3 varianty panoramatické hlavy, která panoramatickou hlavu svou konstrukcí vlastně ani nepřipomíná:

A) varianta "Low-cost"

Low-cost varianta funguje tak, že se na klasický stativ a klasickou hlavu s panoramatickou rotací umístí dlouhá destička s příčnou aretací. Do aretace se fotoaparát umístí pomocí standardního L-plate. Dlouhá destička tak posune fotoaparát dozadu a BINGO, fotoaparát se najednou otáčí kolem nodálního bodu v přední části objektivu. Pokud se objektiv použije jiný, stačí destičku uchycenou v hlavě posunou dopředu nebo dozadu (tak, abychom se vždy dostali na nodální bod). To samé platí při focení z kopce (směrem dolů) nebo do kopce (směrem nahoru). Destičku s fotoaparátem v tomto případě stačí posunout dozadu (dál od stativu), abychom se opět dostali na nodální bod. Jednoduché jako facka a přitom zcela funkční.

Lowcost.jpgSestava obsahuje:

                - stativ  

                - hlavu

                - destičku s příčnou aretací

                - L-plate

Výhody:

Extrémně nízká cena - vyžaduje přikoupení pouze Benro MP20 destičky, jelikož to ostatní již máte nejspíše doma.

Extrémně nízká váha - Benro MP20 destička má 300 gramů a je to vlastně jediná váha, kterou budete do hor na zádech nosit navíc. To ostatní už totiž nosíte tak jako tak.

Extrémně vysoká odolnost ve větru - Méně spojů a méně dlouhých panoramatických ramen znamená podstatně méně vibrací v silném větru. Oproti klasické panoramatické hlavě "nebe a dudy".

Velmi rychlé přehazování - fotoaparát lze z destičky velmi jednoduše vyjmout, destičku vyjmout z hlavy a díky L-plate fotoaparát okamžitě zamknete ve standardní hlavě. Žádné další šroubování, žádná výměna destiček.

Nevýhody:

Absence nivelační báze - Aby vzniklé panorama nepadalo z kopce / do kopce nebo nevznikala "účka", musíme se při otáčení fotoaparátem pohybovat po vodorovné ose. To u této sestavy nejde zařídit jinak, než zdlouhavým zkracováním, natahováním a vyrovnáváním noh stativu. Na stativu musí být nivelační bublinka a dostat ji zcela do středu může být v terénu občas o nervy.

Absence indexace - O zarážkách, které by nám určovaly posuny mezi jednotlivými podkladovými snímky, si můžeme nechat zdát, musíme se koukat do hledáčku nebo na stupnici hlavy.

 B) varianta "Optimal"

"Optimal" varianta funguje zcela stejně jako "Low-cost" varianta, jen navíc obsahuje nivelační bázi. Ta se umístí přímo na stativ a umožní dostat kulovou hlavu (kterou umístíme na ni) do vodorovné polohy během několika sekund.

Optimal.jpgSestava obsahuje:

                - stativ  

                - nivelační bázi

                - hlavu

                - destičku Benro MPB20

                - L-plate

Výhody:

Nízká cena - s Benro MP20 destičkou a Benro LBA2 nivelační bázi se pohybujeme kolem 5 tisíc, což je cca 40-70% ceny standardních panoramatických hlav.

Nízká váha - s Benro MP20 destičkou a Benro LBA2 nivelační bázi nosíme do hor 618 gramů, což je například přibližně polovina oproti mé současné panoramatické hlavě Panomaxx II.

Vysoká odolnost ve větru - přítomnost Benro LBA2 nivelační báze se na stabilitě ve větru téměř neprojeví, sestava má v tomhle ohledu podobné vlastnosti jako "Low-cost" varianta.

Nevýhody:

Absence indexace - Stejně jako u "Low-cost" verze musíme kvůli určení ideálního překrývání při otáčení kolem nodálního bodu koukat do hledáčku nebo na stupnici hlavy. To je problém především při focení přes "Big Stopper" filtry nebo v terénu, kde je koukání do hledáčku / na stupnici obtížné.

C) varianta "High-end"

"High-end" varianta je varianta "Optimal" vylepšená o rotátor s indexací. Ten umístíme na nivelační bázi a až na něj dáváme kulovou hlavu. Tento poslední prvek nám umožní s hlavou pracovat jako s plnohodnotnou panoramatickou hlavou.

Highend.jpgSestava obsahuje:

                - stativ  

                - nivelační bázi

                - rotátor s indexací

                - hlavu

                - destičku Benro MPB20

                - L-plate

Výhody:

Nízká váha - některé rotátory s indexací mají pouze 140-190 gramů a tak se i s Benro MP20 destičkou a Benro LBA2 nivelační bázi vejdeme pod 800 gramů. To je pořád velice dobré, uvážíme-li že stabilnější panoramatické hlavy se s váhou pohybují mezi 1-3 kg.

Vysoká odolnost ve větru - pokud je rotátor opravdu kvalitní, jeho přítomnost se na stabilitě ve větru příliš neprojeví.

Univerzálnost - když budete fotit kousek od auta, je ideální vzít sestavu kompletní, zatímco když polezete ferratu nebo budete v horách na treku řešit každý gram, necháte nivelační bázi a rotátor doma (čímž ušetříte půl kila).

Nevýhody:

Vyšší cena - pokud se rozhodneme pro nákup opravdu kvalitního a ověřeného rotátoru, už se cenou dorovnáme na cenu standardních panoramatických hlav.

 Heaven on Earth.jpg

Jakého výrobce komponentů vybrat?

Bohužel komponenty různých výrobců nejsou vždy kompatibilní. Navíc v případě některých komponentů není moc z čeho vybírat. Například destiček s příčnou aretací na našem trhu moc neseženete. Pokud vynecháme drahé destičky RRS, Novoflex a nezahrneme destičky pochybných výrobců, které lze pořídit bez vyzkoušení přes e-bay, zůstane nejspíše jedinou možností Benro MPB20.

Destička je to kvalitní a Arca-Swiss kompatibilní, nicméně nemusí být kompatibilní s vaší současnou hlavou stativu. Není totiž Arca-Swiss jako Arca-Swiss (každý to dělá trochu jinak) a tak ne všechny Arca-Swiss hlavy, dokáží destičku Benro MPB20 udržet. Chce to vyzkoušet anebo to udělat jako já a pořídit i Benro G2 hlavu.

Tu jsem vyměnil za Gitzo GH2780QD, která ačkoliv je Arca-Swiss kompatibilní, destičku Benro MPB20 udržet nedokázala. Benro G2 hlava mě překvapila výborným zpracováním, velice praktickým jištěním destičky Benro MPB20, ve srovnání s Gitzem nižší váhou a příjemnějším pocitem při manipulaci.

Nivelační báze může být jakéhokoliv výrobce, jen je potřeba zvážit kvalitu zpracování, nosnost, váhu a správnou polohu bublinky (ta musí být umístěna mimo hlavní válec, aby byla po nasazení dalšího příslušenství dobře viditelná). Doporučit mohu určitě Benro LBA2, která má bublinku v ideální poloze, váží rozumných 318 gramů, nosnost má neuvěřitelných 50kg a přitom ji lze pořídit za velmi rozumnou cenu.

567061_detail.jpg 

Stativ a L-plate může být libovolné značky, nicméně podmínkou je, aby byl L-plate Arca-Swiss kompatibilní (doporučit mohu třeba můj Fittest koupený přes e-bay za cca 1700 CZK).

Jaký rotátor s indexací vybrat je otázka. Velmi kvalitní rotátory (například Novoflex Panorama 48) stojí bohužel kolem 5 tisíc korun. Na druhou stranu přes E-bay lze koupit řadu "no-name" rotátorů jen za několik stovek korun. Ačkoliv většina z vás s nimi asi bude spokojena, problém levnějších rotátorů bývá:

                i. slabá indexace - když se na rotátor naloží kulová hlava, destička Benro, L-plate a těžký            fotoaparát s objektivem, ze zkušenosti vím, že zarážky u některých rotátorů nelze cítit,

                ii. vůle v zarážkách - v zarážkách levnějších rotátorů bývá určitá vůle, která je pak důvodem     nestability celé sestavy v silném větru.

Takže abych to shrnul, co se destičky, nivelační báze a kulové hlavy týče, doporučit mohu kvůli kompatibilitě, kvalitě zpracování a poměru cena/výkon jednoznačně komponenty Benro, nicméně L-plate a rotátor budete muset vybírat jinde.

 When the goods listen.jpg

Jak panoramatickou hlavu v terénu správně nastavit?

Viděl jsem hodně lidí dávat rotátor na kulovou hlavu místo pod ní. Dokonce řada firem toto nevhodné nastavení propaguje ve svých videích s tím, že "takto se fotí panoramata". Takto lze ale fotit panoramata pouze za předpokladu, že fotíte směrem dopředu vodorovně. Jakmile sestavu sklopíte, když na horách fotíte z kopce (což je v praxi nejčastější), je v přední části scenérie krajina, zatímco v rozích se pak už dostáváte do oblohy (vznikají jakási "účka").

Správný postup nastavení "High-end" varianty je tedy následující:

1. stativ postavíme libovolně

2. vyrovnáme nivelační bázi do vodorovné polohy (tím vyrovnáme i kulovou hlavu)

3. celou sestavu sklopíme (je-li třeba vzhledem k požadované kompozici)

4. posunem destičky dopředu / dozadu v hlavě nastavíme nodální bod

5. přes interní leveling fotoaparátu (nebo pomocí vodováhy v sáňkách blesku) dorovnáme horizont

6. zvolíme zarážky v rotátoru a fotíme stejně jako se standardní panoramatickou hlavou.

 

Co říct závěrem?

Tento nový systém jsem otestoval a funguje na jedničku. I tak by mu ale pomohlo, kdyby se výrobci dokázali trochu probrat, systém převzít a trošku ho dotáhnout k dokonalosti. Standardní kulové hlavy by například mohly mít rotátor s indexací již zabudovaný (snížila by se hmotnost a zvýšila pevnost sestavy), destičky s příčnou aretací by mohly být nabízeny ve více délkách (dle ohniska/objektivu) nebo i hmotnostech (ultra-lehká varianta chybí), L-destičky by firmy mohly zařadit mezi své standardní produkty (dnes dodává jen předražený RRS nebo "no-name" firmy přes ebay) a tak bych mohl pokračovat.

Uvidíme, co budoucnost přinese. Do té doby přeji všem dobré světlo a spoustu unikátních panoramat.Welcome to Skye.jpg

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Aleš

18.4.2017 06:35

Zdravím a chválím :-).

Já sice nejsem fanouškem panoramatických snímků a širokoúhlých objektivů,

ale tento variabilní vynález je super. Jistě si najde cestu ke spoustě uživatelů,

kteří tyto vychytávky ocení...

Martin

18.4.2017 08:57

Děkuju za další přínosný článek a za doporučení!

Když jsem začínal řešit, nejjednoduší, nejlehčí a finančně nejméně náročnější variantu, jak fotografovat panorama s Tokinou 11-16, zkombinoval jsem uvedenou 'Low-cost' variantu. Teď přidám nivelační základnu, protože nejdelší dobu nastavuji správný horizont a často dělám panorama z více míst (když už jsem na místě ;) ).

Co bych udělal po čase jinak - pořídil bych kvalitnější L - destičku. Současný ''no name'' L-kový profil není přímo kompatibilní na můj fotoaparát, i když výrobce udává že je a dochází k mírné rotaci v destičce - musím občas podložit objektiv abych neměl polovinu panoramka posunutou.

Josef Plaček

19.4.2017 08:34

Ahoj. Pěkný článek jako vždy.

Nad stejným řešením jsem uvažoval už v roce cca 2012, našel jsem už tehdy na to i nějaký článek, když jsem uvažoval nad panohlavou, ale v té době to pro mě znamenalo komplet výměnu hlavy tak jsem z tohoto sešel.

 

V době, kdy už jsem měl vyměněný komplet stativ i s hlavou a Arca-Swiss, tak jsem zjistil, že toto nepotřebuji.

Na klasická ohniska mi to bylo k ničemu a s Tokinou 11-16 jsem fotil na šířku, 3 snímky s 2/3 přesahem.

Čímž jsem částečně simuloval panoramata dělaná Tilt-Shift objektivem, dostal jsem se na "svůj" poměr stran a díky přesahu snímků 2/3 se neměla paralax error šanci projevit ani když jsem měl v popředí objekt "pár centimetrů" před objektivem.

A samozřejmě svůj díl na tom má i kvalitní soft na skládání. Doporučuju Autopano.

 

No a teď Tokinu nemám, a díky použitému fotoaparátu a jeho fixnímu ihnisku panohlavu řešit opět nemusím.

 

Je krásně vidět, že obzvlášť ve fotografii vede k cíli spousta cest a každý jdeme jinou a občas ji i měníme, podle toho, jak se vyvýjíme.

Jsem moc rád, že si Vašku toto řešení odhalil zde na Fotorádci, protože najít toto řešení na internetu dá i dnes slušnou práci, nehledě na to, že tím hledání nekončí. Díky tobě ušetří spousta lidí čas a navíc získá i podložené zkušenosti. Což v době před pár lety jsem měl jen doměnky, že by to mohlo fungovat.

Josef Plaček

19.4.2017 08:54

Jinak.

Nivelační vodováha na stativu, potažmo hlavě je ho*adina. Ve většině případů nefunkční okrasa.

Pokud nemá někdo vyrovnávací základnu, kde ty vodováhy už jsou kvalitnější a skutečně funkční, je nejlepším způsobem jak dostat fotoaparát, potažmo kulovou hlavu do váhy pro panoramata:

 

1) Do sáněk blesku dát vodováhu, nebo použít zabudovaný elektronický horizont ve fotoaparátu, má-li ho.

2) Umístit fotoaparát na výšku, vyklopením v kulové hlavě

3) Seštelovat nohy na stativu tak, aby byl fotoaparát na jedné noze ve váze

4) Otáčet fotoaparátem od nohy k noze a doladit jejich výšky

 

Hotovo, hlavu, potažmo fotoaparát, pokud jej nebudete upínat na v článku zmiňované řešení nebo klasickou panohlavu, máte ve váze a můžete fotoaparátem točit klidně o 360°.

V ideálním případě vám celá akce bodu 3 a 4 zabere tak 20s až minutu, ale je pravda, že jednou jsem nebyl ve formě a hrál jsem si s tím u potoka 5 minut. Ale ještě se mi nestalo, že bych neměl chvíli čas si s tím na místě pohrát.

 

Rotátor je super věc, jen cítit cvaknutí a kochat se okolím, ale máš-li na hlavě kvalitní stupnici, znáš úhly používaného ohniska, což musíš i tak, tak se dá i se stupnicí na hlavě krásně pracovat, aniž bys čučel do fotoaparátu, což s Big Stopperem stejně nejde.

V podstatě jsem se při samotném panoramatu nedíval do hledáčku už pár let, jen na tu stupnici musím sem tam kouknout.

 

Tím chci říct, že vyrovnávací základna a rotátor jsou super pomocníci, ale jde to i bez nich.

Ostatně jak zmiňuješ ve variantě low-cost.

 

Václav

19.4.2017 12:18

Aleši děkuji :) Martine nivelační základnu určitě doporučuji.. těch 300 gramů navíc se rozhodně vyplatí, pokud s tím zrovna nelezeš na Everest. S těmi L-destičkami a jejich kvalitou / kompatibilitou je všeobecně problém. Přijde mi ale, že například to Benro má zamykání, do kterého sedne více značek. A Josefe s tebou je to jako vždy na dýl, mrknu na to a odepíšu až večer :)

Josef Plaček

19.4.2017 12:31

laughing

Vladimír

19.4.2017 21:14

Vašku, L-plate nemáš od Benra kvůli váze? Nebo proč jsi volil ebay variantu?

Václav

19.4.2017 22:44

Vladimíre Benro nedělá L-plate vůbec (aspoň nevím o tom, že by dělali). Pokud se nepletu tak lze v ČR sehnat vytvarované L-plates (to jsou ty co mají i otvor na kabel) pouze od RRS a pak sem tam něco přes e-bay (viz Fittest). Moc toho ale k výběru bohužel není.

lacoch

20.4.2017 11:24

Mám dojem, že u nás dostať  od firmy Sunaway, dúfam, že to je správne napísané. Ale stalo to okolo70 E.Ja som L plate kupoval v amazon.de.kde boli v ponuke univerzálne a pre konkrétny typ aparátu. Kupoval som tvarované L za pár euro, pod 20. To čo opisujes v článku používam pri príležitostnom fotení panorám už pár rokov. Tá L plate je výborná vec.

adriana

20.4.2017 20:17

Tato popisovaná varianta adaptéru je zajímavá , ale v případě naklopení této sestavy dolů , nebo nahoru se nodal point posune z osy otáčení což může být problém. Myslím , že klasický pano adaptér ve stylu PanoMaxx nebo Nodal Ninja je v tomto ohledu vždy lepší. Nevím zda je to tak důležité při snímání jednořadých panoramat, ale dovedu si představit , že při realizaci víceřadých panoramat může nastat problém při skládání . Možná to ale programy dokáží zvládnout.

 Pro šikuly a majitele makrosáněk by mohla být tato varianta : https://tomasmoravecfotocz.wixsite.com/foto/single-post/2016/03/05/Panoramatický-adaptér

Václav

20.4.2017 20:32

Sunwayfoto dělá řadu L-plates (opravdu je z čeho vybírat), ale například rotátory už prý mají horší (slabá indexace / horší kvalita zpracování).  

Václav

20.4.2017 20:52

Adriano nevím, jestli jste článek četla pozorně. To focení s naklopením sestavy dolů (při focení z kopce) popisuji v článku. Jak tam píši, je potřeba v tom případě posunout fotoaparát na destičce dozadu, abychom se dostali opět na nodální bod. Jediný problém, který tam může vzniknout je příliš krátká destička při použití dlouhých skel. Nicméně mám odzkoušeno, že ta Benro MP20 v praxi většinou stačí na běžné širokáče / záklaďáky. 

 

Samozřejmě pokud se někdo specializuje na fotografování panoramat v interiéru, bude pro něj pořád nejlepším řešením klasická panoramatická hlava, jelikož umožňuje rychlejší / praktičtější / přesnější ovládání. Nicméně při focení panoramat v horách či na pobřeží bojujeme s váhou a větrem. A tam podomácku vyrobená hlava na kterou odkazujete určitě nepomůže. Klasický pákový L-kový tvar standarních panohlav (včetně té na kterou odkazujete) znamená vždy zvýšené vibrace ve větru (rozmazané fotografie) a větší váhu. Pojeďte fotit na v zimě věčně větrný Neist Point nebo s tím pojďte na ferratu v Dolomitech a rychle pochopíte o čem mluvím a proč jsme přišli s řešením popsaným v článku.

adriana

21.4.2017 21:58

Václave máš pravdu , nečetla jsem tak pozorně. Posunutí fotoaparátu při naklopení to samořejmě řeší. Pokud budu snímat například panorana o třech řadách budu nucena posunout fotoaparát na nodal-point třikrát a znát pro každý úhel náklonu a každé ohnisko objektivu správnou hodnotu o kterou fotoaparát posunu. To je na mě trochu moc, používám pět pevných skel , to by znamenalo mít minimálně 15 nodal-pointů. To je na mě hodně.

Jsem, ale jiný typ fotografa, většinou nefotím v extrémních podmínkách, nelezu po horách a pokud mám problém s větrem vždy mi pomohl deštník od vietnamce  :-))  .

 

Václav

22.4.2017 12:31

Adriano úplně rozumím :o) :o) ...až sestříhám video ze Skotska tak i uvidíš vítr ve kterém jsme tam často fotili... 90kg chlap v tom často měl problém stát :o) ...takže trochu někde jinde než deštník od vietnamce :o) Na focení interiérů nebo v dosahu auta či v případě mnoho-řadých panoramat je pořád lepší klasická panoramatická hlava. V článku popisovaná sestava je řešením pro focení panoramat především na horách, jak už říká nadpis.

vlx

20.6.2017 08:02

A když jsme u těch hor a váhy tak RRS má tu destičku o víc jak 100g lehčí http://www.reallyrightstuff.com/MPR-CL-II-MPR-with-integral-clamp Really Right Stuff MPR-CL II Multi Rail je sice výrazně dražší ale pro ty co mají RRS Arca-Swiss tak zaručeně pasuje pro pevné upnutí. Co mi ale na tomto řešení vadí je hodně špatný přístup ke konektoru pro dálkovou spoušť.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777