Brand

Recenze: Pentax K-S1 – král stylu

V dnešní recenzi se podíváme na základní zrcadlovku z rodiny Pentaxů, kterým je malá stylová zrcadlovka K-S1. Do testu jsme ji dostali v setu s klasickým a notoricky známým objektivem DA L 18-55 f/3,5-5,6 AL (první generace bez WR). Jak si vedla v našem testu?

Nebudu zde vypisovat veškeré technické údaje, pro jejich přehled si zde zobrazte Pentax K-S1 v našem katalogu. Ve zkratce: APS-C senzor, 20 MPix, bez AA filtru, klasický bajonet KAF2, ostřící motor v těle, hranolový hledáček se zvětšením 0,95x a 100% pokrytím scény, 11 AF bodů, z toho 9 křížových, velký jemný displej s 921 000 body. Specialitou Pentaxu K-S1 je spousta světýlek. Postupně se k nim prokoušeme.

Pentax K-S1 je zástupcem malých „začátečnických“ zrcadlovek (začátečnických píšu záměrně v uvozovkách, kvalita obrazového výstupu je velice dobrá, začátečníkům je v této kategorii přizpůsobeno hlavně ovládání). S objektivem váží 780 g, což je velice příjemná hmotnost, která určitě neodradí zájemce o focení něčím lepším, než je mobil. Níže se můžete podívat na srovnání Pentaxu K-S1 s malou zrcadlovkou Pentax K-r (ta se dá považovat za přímého předchůdce) a s poloprofesionálním modelem Pentax K10D (zleva doprava: K10, K-S1, K-r).
imgp6740.jpg

imgp6741_edit.jpg

imgp6748_edit.jpg

Pojďme se podívat na produktové fotografie a popsat si všechna tlačítka a ovladače. Produktovky vám zároveň ukážou několik z mnoha barevných kombinací. Ricoh nabízí Pentax K-S1 v nepřeberné škále různých barevných možností.

Dominantou přední strany Pentaxu K-S1 je samozřejmě kovový bajonet a tlačítko pro uvolnění objektivu. Vlevo od bajonetu na nás kouká přisvětlovací dioda, černý kroužek na gripu je přijímač bezdrátové IR spouště (zadní přijímač IR spouště přístroj bohužel nemá, což je docela škoda), lesklý pásek na kraji gripu ukrývá pětici zelených LED. O nich se zmíním později. Grip je malý a je pokryt šedou gumou s jemnou texturou. Materiál gumy na mě nepůsobí dobře a klouže. Chybí mi přední otočné kolečko.

Na horní straně najdete interní blesk (blesk je uvolněn mechanicky, fotoaparát si ho sám nezapne), po stranách blesku jsou stereo mikrofony (externí mikrofon nepřipojíte), sáně na externí blesk, zadní otočné kolečko s tužším chodem a s velkými kroky mezi jednotlivými polohami. Jiné zrcadlovky mají tento krok menší. Nad rollerem je tlačítko korekce expozice (-5EV až +5EV; proti K-r je to velký skok, K-r má max ±3EV)) a zelené tlačítko, jehož funkci lze nastavit v menu (zrušení programového posunu, změna formátu souboru, optický náhled HO – kamera přicloní a v hledáčku je vidět zvolená HO, digitální náhled HO – fotoaparát přicloní a pořídí snímek, HO je vidět na displeji, aktivní plochy AF (viz dál); mou oblíbenou funkcí je optický náhled HO, ale můžou se hodit i ty aktivní plochy); nad tlačítky je spoušť s okružím, kterým se kamera zapíná a volí se režim točení videa. Dávejte si pozor, aby vám zapínací kroužek opravdu zaskočil do požadované pozice, občas se mi stalo, že zůstal někde mezi. Mezera mezi spouští a kroužkem je podsvícená; zeleně je indikován režim focení a červeně režim videa. Pokud vám chybí volič režimů, nezoufejte, neztratil se :). Pentax K-S1 nemá stavový displej, ale v této třídě nejde o nic mimořádného.

Zadní strana Pentaxu K-S1 je nejzajímavější. Dominantou je 3“ displej, který není dotykový. Mně osobně to nevadí, ale upozorním na to. Nad displejem je tlačítko LiveView, které v režimu prohlížení maže fotky a video. Vedle najdete očnici velkého hranolového hledáčku. Hranol Pentaxu K-S1 je v této třídě netradiční, konkurence má hledáček zrcadlový a menší; i K-r má pouze zrcadlový hledáček. Z hledáčku jsem byl nadšený, proti tomu u Pentaxu K-r je světlejší a větší. K hledáčku se váže matnice, která je standardní – nabízí 9 křížových AF bodů rozmístěných v logických místech a 2 vertikálně citlivé body na okrajích. Prostřední bod má vyšší citlivost a umožní ostření v opravdu velké tmě. Obrázek převzatý z manuálu trochu zkresluje vzhled hledáčku, AF body nejsou ve skutečnosti tak moc nacpány uprostřed.

k_s1_matnice.jpg



Vpravo od hledáčku je tlačítko pro prohlížení obrázků a tlačítko menu. Následuje vybrání pro palec a tlačítko zámku expozice/autofokusu. Vybrání pro palec je z jemně texturované gumy. Na dotyk to na mě nepůsobí úplně příjemně, měl jsem v ruce lepší materiál. Pentaxy K-r a K-5 II jsou na omak komfortnější, K-S1 tu působí jaksi plastově.
Dostáváme se k slíbenému voliči režimů. Aretace jednotlivých poloh je dost výrazná a pootočení chce velkou sílu. Vroubkování voliče je výrazné a ne úplně příjemné, vzhledem k síle potřebné ke změně režimu se volič občas zakousne do kůže prstu. To se mi moc nelíbí.


Takto volič svítí ve tmě:

imgp6753.jpg

Pojďme si probrat režimy:
- M: klasický plný manuál, závěrka od 1/6000 s do 30 s, clona dle objektivu, ISO pevné od 100 do 51200. Kamera ukazuje přeexpozici/podexpozici na displeji. Clona/čas se volí zadním rollerem, upravovaná hodnota se přepíná tlačítkem kompenzace expozice.
- TAv: pentaxí specialita; režim podobný manuálnímu. Časy a clony viz manuál, ISO může být řízeno automatikou v uživatelem nastaveném rozmezí nebo nastavené napevno.
- Av: klasická priorita clony; uživatel volí clonu, kamera na základě zvolené korekce expozice zvolí čas a ISO (pokud není nastaveno napevno).
- Tv: priorita času od 1/6000 do 30 s.
- Sv: priorita ISO, další pentaxí specialita, uživatel rollerem zvolí citlivost a kamera na základě scény spočítá clonu a čas.
- P: programová automatika, kamera spočítá všechno potřebné, uživatel má možnost programového posunu; zeleným tlačítkem se vrátí zpět výchozí hodnoty.
- AUTO: plná automatika, uživatel má ale možnost ovlivnit některá nastavení, např. typ měření expozice. I v automatickém režimu je možný záznam do RAWu.
- SCN: scénické režimy: portrét, krajina, makro, západ slunce, noční scéna, HDR a další a další. Roller v SCN volí jednotlivé režimy. Možnost záznamu do RAWu.
- EFFECT: různé barevné filtry včetně selektivní desaturace. Roller volí jednotlivé typy filtrů. Možnost záznamu do RAW.
- B: klasický bulb – otevření závěrky lze nastavit - buď souvislým držením spoušti anebo jedním stiskem začít exponovat a druhým stiskem expozici ukončit. Podporovaná je i IR spoušť.
Volič režimů je podsvícený – aktivní režim svítí zeleně a při otáčení jsou ostatní pozice podsvíceny bíle. Intenzita podsvícení je nastavitelná a podsvícení lze i vypnout.

Uprostřed voliče najdete tlačítka se šipkami a tlačítko OK:
Šipka nahoru: volba ISO, buď automatika v uživatelem zvoleném rozsahu nebo pevná hodnota od 100 do 51200. Krok je volitelný v menu, buď 1/3 EV, 1/2 EV nebo 1 EV.
Šipka doleva: nastavení blesku, intenzita od -2 EV od +1 EV. Moc jsem se tím nezabýval, s bleskem fotit neumím.
Šipka dolů: vyvážení bílé včetně manuálního nastavení pomocí vyfocení bílé plochy či vyvážení na barevnou teplotu.
Šipka doprava: single shot, sekvenční snímání (pozor na docela malý buffer, po šesti snímcích ve formátu RAW+JPEG nebo po 8 RAW je plný), samospoušť (2 a 12 s), dálkové ovládání (vč. 3s prodlevy), expoziční řada; 3 snímky, max. 3EV rozdíl, možnost posunout expozici prostředního snímku do plusu nebo mínusu. Expoziční řadu je možno exponovat buď jedním stiskem spouště anebo každý snímek zvlášť.
Prostřední tlačítko OK potvrzuje volby. Pokud ho podržíte déle a máte vybránu ruční volbu AF bodu, přepne se funkce šipek – šipkami volíte aktivní AF bod. Pokud chcete vrátit zpět primární funkce šipek, znovu dlouze stiskněte OK. Klasické pentaxí ovládání, které se mi opravdu moc líbí.
Poslední tlačítko vyvolává stavovou obrazovku, Quick menu nebo funkce GPS (s připojeným modulem O-GPS1, zmíním později). Pod tlačítkem INFO je červená LED indikující ukládání na kartu.

 

Na spodní straně najdete dvířka ukrývající akumulátor (typ D-LI109 používaný i v jiných malých Pentaxech; možnost napájení přístroje čtyřmi tužkovými bateriemi, která byla u K-r, tu chybí, důvodem jsou menší rozměry přístroje a gripu) a slot pro kartu formátu SD. Umístění slotu pro kartu se mi nelíbí, jsem zvyklý na samostatný kryt na boku přístroje. Vedle je stativový závit umístěný v ose objektivu. Baterku na stativu nevyměníte a kartu taky ne, což je podle mého chyba, ale opět jde o daň za malé rozměry těla. Akumulátor se nabíjí přiloženou nabíječkou, takže při nákupu záložní baterky nemusíte nabíječku řešit.

Na levé straně vás zaujme pouze přepínač AF/MF. Režimy autofokusu se volí v menu, vrátím se k nim později.

Pod krytem na pravé straně najdete porty HDMI a USB 2.0.

Ještě se stručně zastavím u objektivu. O tomto seťáku už bylo napsáno opravdu hodně. Zpracování je fajn, chod zoomovacího prstence je příjemný, nezasekává se. Ostřicí prstenec má dobrý převod, není ani rychlý a ani zbytečně pomalý. Přední část se při zoomování vysouvá, při ostření se ale neotáčí, což umožní používání přechodových a polarizačních filtrů. Přední část vykazuje drobnou vůli, ale nic neklape ani nerachotí. Bajonet je bohužel plastový, což je škoda, a je potřeba dávat pozor na pády fotoaparátu. Kdysi dávno jsem si při nočním focení shodil stativ se zrcadlovkou K-r osazenou tímto objektivem a při pádu se mi bajonet ulomil. Přitom to nebyla moc velká rána.

Závěrem kapitoly pár slov o zpracování. Výhrady k materiálu pogumování gripu jsem už uvedl. Tlačítka mají jasný a přesný stisk, spoušť má dobře definované polohy, namáčknutí a domáčknutí poznáte i v rukavicích. Nikde se nic neviklá, nic nevrže. Tělo bohužel NENÍ „weather sealed“, tedy utěsněné proti vlhkosti a prachu, což je možná škoda, i přes cílovou skupinu by to byl příjemný bonus.


Design je zvláštní. K-S1 se vymyká šedému průměru ostatních malých zrcadlovek. Výrobce tímto modelem evidentně cílí na uživatele, kteří hledají stylový přístroj, kterým se můžou blýsknout ve společnosti a se kterým se neztratí v davu. U těchto uživatelů se asi nedá předpokládat, že by zrcadlovku tahali do extrémních podmínek a tudíž jim absence utěsnění možná vadit nebude. Jelikož není utěsněné tělo, výrobce logicky nepřibalil ani utěsněný objektiv (WR).

Diskuse

JendaSL

13.2.2015 08:46

Perfektní recenze

Takhle má vypadat recenze, díky. Kvalita kresby a celkový výstup se mi moc nezdá, ale jelikož je to úplný základ, tak asi dobré. Pro potencionální zájemce spousta informací. Ještě jednou díky.

Aleš

25.7.2015 13:04

Dobrý den,recenze dobrá,bystrá a rychlá,jako švihnutí bičem ! Jen si dovolím :-) oponovat v jedné věci, a to, že K-50 je nudná (není,protože ji mám :-),dobře padne do ruky a skvěle se ovláda.A šedá už vůbec není(mám černou :-)).

Ne, teď vážně, pro toho,kdo si chce pořídit první zrcadlovku,tak K-S1 opravdu není špatná volba, jen bych zvážil, zda vzít ten setový objektiv.Jako lepší volba se mi jeví třeba Pentaxí pevná 50ka s dobrou světelností 1,8. Je to sice "plasťák ale kdo s focením začíná, je důležitější než "zoomování" naučit se tvořit kompozici,pracovat se světlem,

 histogramem,poznat svůj aparát,ovládat ho a hlavně být v "emku" manuálním režimu.Až se zvládnou dobře základy 

a porozumí tomu, co digitální přístroj umí a nabízí, tak lze pokukovat po další výbavě.Objektivy,filtry,blesky,stativy

atd. To už bude záležet na tom,kam vás focení bude směrovat.Mějte se hezky a dobré světlo.

 

 

 

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa