Brand

Za jeleny a novými lokalitami na Highlands a Skye

Do země Williama Wallace jsem se vydal fotografovat už mnohokrát. Poprvé během tříletého pobytu v Londýně, následně s několika kamarády v roce 2013 a později v rámci dvou foto-expedic v roce 2017.  Letos jsme se vypravili do Skotska opět dvakrát a jak už tomu v tomto fotografickém ráji bývá i letos si na nás příroda nachystala několik neuvěřitelných překvapení. Kdo že nás to na Skotské Vysočině přepadl a stal se hlavním objektem fotografování a natáčení? Jaké nové lokality jsme tentokrát objevili? To a mnohem více se dozvíte prostřednictvím tohoto článku.

GUIRAING.jpg

Nevyzpytatelné Skotsko

Skotsko jsem si v minulosti zamiloval především kvůli fotograficky zajímavému a velmi divokému mixu počasí. V lednu 2011 jsem tam zažil "zimní Sibiř", kdy to bylo chvílemi na mačky, s autem jsme uvázli ve sněhu a počasí bylo ve znamení mixu sluníčka a sněhových bouří. V lednu 2017 mi to u Old Man of Storr doslova odfouklo pár chlapů (video tady) a u Quiraing ohnulo dveře u auta.

V roce 2018  jsme proto byli připraveni na nejhorší. K našemu překvapení nás ale čekala opalovačka. V lednu nám nezasněžilo, nezapršelo ani jednou, v únoru první 2 dny trošku káplo a pak to bylo na sluneční brýle, cocktaily a lehátka. Účastníci spokojení, protože pořád je lepší cestovat a fotit se sluníčkem v patách, než moknout v pláštěnce či mrznout ve sněhu, ale kde že jsou ty moje fotograficky oblíbené sněhové bouře doprovázené neskutečnou hrou světel? Ve Skotsku prostě musíte počítat se vším.

Waiting for sunrise.jpg

Jelen v autě!

A když už si myslíte, že počítáte se vším, příroda vám rychle ukáže, že na všechno se připravit nedá. Hned v rámci příjezdu do Scottish Highlands fotíme Etive Mor a po západu slunce říkám klukům: "Zavezu vás ještě na takovou malou večerní projížďku do Glen Etive." Přičemž sám vůbec netuším, jaké překvapení nás v dalších minutách čeká.

_DSC1033-ostre.jpgAsi po 2 kilometrech cesty v překrásném horském prostředí, které proslavily záběry z Jamese Bonda (Skyfall), na nás ze šera vyskakuje jelen. A světe div se, začne se dobývat do našeho auta.

Stahujeme okénka, abychom si ho vyfotili a už má hlavu uvnitř. Venku z auta ho naštěstí drží parohy. Michal otevírá boční posuvné dveře našeho Mercedesu Vito, aby si ho také vyfotil, jenže to neměl dělat. Větší otvor pro jelena znamená možnost víc se vsunout do auta.

Volám na kluky "Zavřete ty dveře, vždyť vám tam celý vleze!" Michal vytlačí jelenovi hlavu z auta, zabouchne dveře a volá dopředu "Zavřeno, jelen venku!" Jenomže za sekundu se ozve "Sakra, zůstal mi tam mobil!" Michal sice zvládnul vytlačit jelena a zavřít dveře, jenomže si už nevšiml, že mu při tom z auta vypadl mobil, kterým chtěl jelena původně vyfotit. Tedy jelen sice venku, ale mobil také venku  :o)

_DSC0988-ostre.jpgNaštěstí jelen mobily nežere a tak nás během další půl hodinky oloupil pouze o několik jablek. Říkám klukům "Chlapci tady musíme zajet zítra po východu slunce. To budou záběry, jestli tady bude!"

Druhý den fotíme východ slunce opět u Etive Mor a když sluníčko vystoupá nad Skotskou pahorkatinu tak, aby dokázalo zasvítit i do dolin, přesouváme se k místu s jelenem. Přijíždíme do Glen Etive a co myslíte? Jelen už tam vzorně čeká :o)

Jelena fotíme a točíme asi půl hodiny. Za jablko dokáže panáčkovat přesně jak fotografové potřebují. Když mají všichni dostatek fotografií a já mám jelena natočeného na GOPRO, přesouváme se podél řeky Etive hlouběji do nitra hor. Tam na nás čeká další, stejně krotký jelen a několik laní. Na scenérii dopadají paprsky ranního sluníčka a fotografie i záběry na GOPRO jsou prostě parádní.

Na vrchol za fantastickými výhledy!

Znáte takový ten pocit, kdy pravidelně projíždíte kolem nějaké hory a říkáte si "Z té by byl naprosto fantastický výhled."? Chcete nahoru, ale kvůli ostatním nemůžete? Tak něco takového jsem prožíval při každém průjezdu průsmyku kolem Buachaille Etive Mòr. Nešlo mi ani tak o výhled z Etive jako o výhled z protilehlého kopce.

No jo, když on je ten kopeček trošku prudší a nevede na něj žádná cesta. Povrch je v lednu většinou pokrytý sněhem nebo ledem a jediné uklouznutí může znamenat slušnou jízdu několik stovek metrů dolů. Z některých úhlů by šlo jen o sklouznutí s potlučením, ale z jiných by nahoře startoval člověk a dole přistála už jen sekaná do konzervy.

THIS IS SCOTLAND.jpg

Párkrát jsem nápad vystoupat nahoru nadhodil, ale vzhledem k tomu, že sám lokalitu neznám a nikdo přesně nevěděl, do čeho by se šlo, pokaždé byl zamítnut. Na poslední foto-expedici se nám však ke konci oteplilo natolik, že většina sněhu na kopci roztála a tedy šlo vystoupat "suchou nohou" (bez maček a cepínů).

Nahoru nás vyrazilo 5 (včetně nezastavitelného, sedmašedesátiletého Oldy, bývalého reprezentanta v ledním hokeji, v současné době s umělými klouby). Cesta nebyla žádná, ale když jdete do zatraceně prudkého kopce, jednoduše víte, že jdete správně.

THIS IS SCOTLAND 2.jpg

Po hodince a půl jsme byli nahoře. Mnohem jednodušší, než to zespodu vypadá. A výhled? Pánové a dámy, za mě jednoznačně nejlepší výhled z celého Skotska!  Předčilo to naše očekávání! Po hodince rozjímání jsme začali stavět stativy.

Abychom se nahoře nemačkali, rozhodl jsem se slézt po skále cca o 20 metrů pod kluky. Bylo to už jak se říká o držku, nicméně umožnilo mi to dostat do scenérie trochu popředí a také jednoho "šampónka" co mi pravidelně leze do záběrů :o) Výsledek můžete vidět na záběrech výše.

Mix tradičních lokalit jinak

Někdo by si mohl myslet, že fotit každý rok lokality jako Glen Etive, Old Man of Storr, Neist Point, Quiraing, Elgol, Kilt Rock, Talisker bay a další musí být už nuda. Ve Skotsku se ale na nudu nehraje. Díky proměnám počasí lokality vypadají často jinak a vždy je tu výzva pro fotografa zachytit lokalitu novým způsobem, unikátně. Jelikož fotograf lokality velice dobře zná, může vymýšlet nové úhly pro panoramatické fotografie nebo zakomponovat sám sebe, aby fotografii trochu oživil a dodal měřítko. Viz fotografie níže.

WELCOME IN ELGOL.jpg

CUITH-RAING.jpg

ELGOL.jpg

GOOD MORNING SCOTLAND.jpg

TALISKER BAY.jpg

Guiraing.jpg

Na expedici jsme letos našli také řadu dalších nových, fotograficky zajímavých lokalit, jako Glenfinnan Viaduct, Rha Waterfalls a další, ale o těch snad až někdy jindy.

Co říct závěrem?

Víte co? Usaďte se v pohodlí svého domova, přepněte youtube do full-HD , zapněte reproduktory, nakoukněte na chvíli do Skotska prostřednictvím tohoto videa a udělejte si závěr sami :o)

Poděkovat bych chtěl firmě Vaude (http://www.vaudecz.cz/), která mě na všech výpravách podporuje a do Skotska mě vybavila skvělým oblečením. Zároveň bych chtěl poděkovat všem účastníkům expedice za skvělou společnost a těším se na další akce s nimi.

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Tony

2.8.2018 10:24

Ahoj tie jelene boli prve pri Kingshouse ktora zhorela a otravovali ludi v okoli  lyziarskeho arealu tak ich premiestnili do Glen Etive a tam otravuju tiez ale su aj atrakcia Priklad hluposti ludi a krmenie divej zveri. Skus si v Skotsku prejst cast od Ullapool po Durness je to tam fakt krasa a neni tam tolko turistov a su miesta kde nestretnes nikoho

Václav

2.8.2018 10:48

Ahoj, děkuji za informaci... o tom převozu jelenů jsem vůbec nevěděl. To vysvětluje, proč jsme na tyto jeleny nenarazili v předchozích letech :o) Teď jsem našel dost fotografií Kingshouse, kde je to krmení jelenů vidět: http://www.fortwilliamholiday.co.uk/gallery/glen-coe/

Tony

10.8.2018 22:03

Pozri moju galeriu a je tam ten isty jelen . Ak chodis do elgol oplati sa ist na Loco Curuisk je to krasa vlastne je to stara sopka a na stenach vidno stuhnutu lavu a ked pojdes lodou tam v pristave chodia clny  boat trip tak ides okolo ostrovcekov kde je vela tolenov . Ak by si chcel poradit tak sa kludne ozvi alebo daj vediet kedy tu pojdes ak chces  Ahoj

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada