Brand

Recenze foto kufru Peli 1485 Air Case + TrekPak systému

Do redakce se nám na testování dostal velmi zajímavý foto kufr Peli 1485 Air Case. A to včetně nového systému vnitřních přepážek TrekPak. Proto vám v této recenzi přinášíme praktické zkušenosti s tímto kufrem. Vyplatí se do něj investovat? Jaké má klady a zápory? A co TrekPak systém? Více v této recenzi.

FJ0A5827.jpg

Kufry značky Peli jsou pověstné svou odolností a kvalitním materiálovým provedením. Už jsme jeden takový kufr v redakci jednou testovali - a to v článku Recenze foto kufru Peli 1510. Nyní jsme ale otestovali novou verzi kufrů peli, označenou "Air Case", kterou nám do redakce zapůjčila společnost Mipesa. Jak už toto označení napovídá, jedná se o kufr v mnohem lehčím provedení, ovšem se zachováním odolnosti a tuhosti konstrukce.

Peli 1485 Air Case: odolnost a provedení

Na první pohled je zřetelně vidět, že nový Peli 1485 Air Case je vyrobený z odlišného materiálu, než původní verze kufrů Peli. Jedná se o HPX2 polymer, což ale pro uživatele není podstatné. Zásadní je, že kufr je srovnatelně odolný jako jeho předchozí verze, nicméně je zhruba o 40% lehčí. Což je při cestování dost zásadní zlepšení. Osobně vlastním kufr Peli 1510 a cestuji s ním po Evropě při fotografování svateb. A musím vám říct, že ten kufr se prostě pronese. Je to daň za odolnost. Jsem moc rád, že nikdy nikoho nenapadlo mi jej před nástupem do letadla zvážit :). Nový Peli 1485 Air Case je oproti němu opravdu znatelně lehčí. Pravdou je, že je i menší, ale i tak je v porovnání se srovnatelnými kufry úspora na hmotnosti zhruba 40%. A to je parádní počin. Už není nutné mít vytahané ruce jako orangutan :)

FJ0A5828.jpg

Co se odolnosti týče, tak výrobce uvádí následující:

  • vodotěsnost IPX7,
  • prachotěsnost IP6X,
  • teplotní odolnost (garance do 70°C),
  • nárazuvzdornost,
  • ventil pro vyrovnání tlaků,
  • kufr plave při hmotnosti až 18,6kg.

Vnější rozměry kufru jsou 48,7 x 32,5 x 17,5. Vnitřní rozměry jsou: 25,9 x 45,1 x 15,6. Hmotnost kufru samotného je pouhých 2,1kg (což je opravdu zhruba o 40% méně než jeho podobně velký předchůdce).

Kapacita středně velké verze kufru s označením 1485 je tak akorát pro běžného fotografa. Já osobně jsem do kufru umístil profi zrcadlovku se středně velkým objektivem, náhradní tělo, další dva středně velké objektivy  a dva externí blesky. A ještě zbylo dost místa na drobné příslušenství typu odpalovače blesků, nabíječka a podobně.

Původní verze kufrů Peli (z původního materiálu) má lepší tepelnou odolnost (do 99°C). Asi daň za lehčí materiál.

Materiálové provedení a celková ergonomie je na velmi dobré úrovni. Madlo do ruky dobře padne, víko drží při zavřeném stavu jak má. Při cestování letadlem se bude hodit ventil pro vyrovnání tlaků. Abyste měli představu o tuhosti konstrukce kufru - klidně si na něj se svými 70kg sednu, aniž bych měl pocit, že kufru jakkoliv uškodím. Konstrukce je opravdu tuhá a vnitřní foto výbavu ochrání nesrovnatelně lépe, než klasická brašna nebo batoh. To se hodí zejména na cestách, kdy potřebujete mít jistotu, že foto technika uvnitř přežije bez úhony.

DSC04291.jpg

DSC04293.jpg

Peli 1485 Air Case: nový TrekPak systém

Zajímavou novinkou je systém vnitřních přepážek TrekPak. Je to další varianta k dosavadním výplním (pěna a měkké stavitelné přepážky). Jaké jsou zkušenosti s novým systémem TrekPak? Musím uznat, že je vidět, že nad tím někdo opravdu přemýšlel a výsledkem je unikátní a funkční systém pro vnitřní rozdělení kufru.

TrekPak je v podstatě několik tuhých přepážek (v balení byly celkem 4) tvořených z plastových komůrek potažených pěnovým polstrováním. Můžete si je přiloženou řezačkou nařezat na libovolné rozměry a uzpůsobit si tak vnitřek kufru dle vlastních představ. Řezání jde trochu ztuha a je potřeba "získat grif", nicméně řezání je rychlé a přesné. Nařezané přepážky pak spojíte kovovou "U" sponou, která vše spolehlivě drží na svém místě. Na každé kovové sponě je pak červený kousek látky, abyste mohli U sponu v případ zájmu vyndat a přepážky přestavět. Je opravdu vidět, že nad tím někdo přemýšlel. A to se mi líbí.

FJ0A5830.jpg

FJ0A5831.jpg

FJ0A5835.jpg

FJ0A5832.jpg

Ptáte se - jak je rozdíl oproti dosavadním stavitelným přepážkám? Zejména tuhost stěn, možnost přesného nařezání na požadované rozměry a úspora místa. Pro představu - přikládám fotku níže, která krásně demonstruje, jak je TrekPak konstrukce tuhá. Podívejte se, co vše jsem na ni vyskládal, aniž by se stěny nějak prohnuly.

FJ0A5838.jpg

Celkově hodnotím nový TrekPak systém jako vynikající řešení. Líbí se mi možnost uzpůsobit vnitřek kufru přesně dle svých představ. Jen zde dvojnásob platí rada "dvakrát měř a jednou řež", protože jakmile si jednou stěny nařežete, už je k sobě neslepíte zpět. Respektive lze je zase pospojovat "U" sponami. Pravdou ale je, že málokdo bude asi chtít vnitřek svého foto kufru nějak často předělávat. Dobrou zprávou je, že TrekPak přepážky lze dodatečně dokoupit za zvýhodněnou cenu.

DSC04294.jpg

DSC04295.jpg

DSC04296.jpg

Ještě mě tak napadá, co budou na ty kovové "U" spony říkat pracovníci sedící u "rentgenu" na letišti. "U" spony jsou kovové, a tak budou zákonitě na obrazovce rentgenu zářit. Nemám praktickou zkušenost, takže nemohu hodnotit, ale hádám, že to problém nebude, protože si nedovedu představit, jak bych mohl někoho malými "U" sponami ohrožovat...

DSC04297.jpg

Abych jen nepěl samou chválu - TrekPak systém je vynikající systém, za který si ale výrobce nechá řádně zaplatit. Samotný vnitřek pro testovaný kufr Peli 1485 Air Case vyjde zhruba na 4500kč. A to tedy není rozhodně málo. Samotný kufr Peli 1485 Air Case vyjde na 6500kč a když si k tomu připočtete výše zmíněný TrekPak, jste na cenovce 11 000kč za kufr s TrekPak systémem. Cenu jsem diskutoval s českým zastoupením výrobce Peli a situace je taková, že cena je pro celou Evropu pevně daná ze strany výrobce.

DSC04298.jpg

DSC04300.jpg

Peli 1485 Air Case: celkové hodnocení

Kufr Peli 1485 Air Case hodnotím jako velmi dobrou volbu pro fotografy, kteří často cestují a potřebují svou foto techniku opravdu ochránit. Před prachem, vodou, vysokými teplotami, nárazy a podobně. Oproti předchozí generaci je nová verze kufrů Peli znatelně lehčí, což je velmi dobře. Však v testu kufru právě z předchozí generace jsme jeho hmotnost lehce kritizovali.

TrekPak systém pak vnímám jako něco unikátního s možností absolutní kustomizace. Je to systém velmi dobře řešený, odolný, úsporný a uživatelsky přívětivý. Jedinou vadou na kráse je pořizovací cena (viz výše). Ve výsledku je zcela na vás, zda-li si vyberete pěnu, stavitelné polstrované přepážky nebo TrekPak systém. Rozdíl v ceně oproti pěně je výrazný, nicméně oproti přepážkám je to zhruba tisícikoruna - a to vlastně není zase tak moc.

Děkuji společnosti Mipesa, dovozci kufrů Peli do ČR, za zapůjčení k testování.

Štítky: test, recenze, kufr, peli

Diskuse

jan

22.8.2016 21:54

Vo tom žádná...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa