Brand

Používáme Auto masku v Lightroomu

Novější verze Lightroomu nabízí možnost použít Automatickou masku štětce, což je velmi šikovný nástroj. Pokud chceme například něco lokálně ztmavit či zesvětlit, můžeme použít právě Auto masku, abychom nepřetáhli. Ovšem Auto maska má svá specifika a je dobré vědět, jak ji použít. V tomto článku se dozvíte, jak správně Automatickou masku v Lightroomu používat a kterým chybám se vyvarovat.

Štětec patří do palety nástrojů lokálních úprav. V dřívějších verzích bylo jeho použití omezené tím, že pokud jsme nechtěli přetáhnout, museli jsme velmi často měnit velikost stopy a se značnou precizností nepřetahovat okraje. Velkou změnou k lepšímu byl příchod automatické masky, která použití nástroje Štětec v praxi výrazně usnadňuje.

auto-maska-lightroom1.JPGCo je automatická maska

Automatická maska je funkce v Lightromu, která je těsně spjatá s nástrojem Štětec. Kdykoliv chceme něco upravit jen lokálně (např. prosvětlit obličeje focených lidí, ztmavit část pozadí, barevně oteplit listí stromů atd.), použijeme na to často právě štětec. Problém je ale v tom, že leckdy chceme lokálně upravit jen určitou část fotografie, která je ohraničená - např. chceme prosvětlit postavu člověka. Jakmile štětcem přetáhneme, objeví se kolem postavy člověka velmi nepěkné světlé  "halo", které zcela jasně prozradí, že jsme tento postup nezvládli správně.

Automatická maska je funkce štětce, která usnadňuje práci mnoha fotografům. Pokud ji aktivujeme, tak Lightroom sám hledá tvrdé kontrastní přechody (hrany) a intuitivně na nich stopu štětce zastaví. Takže i když hranu přetáhneme, štětec oblast za hranou již neovlivní. Vzdáleně to připomíná nástroj Magnetické laso v Photoshopu, které také vyhledává hrany a samo se na ně uchycuje.

Ovšem v Lightroomu automatická maska zabraňuje přetahování mimo ty oblasti, které štětcem ovlivnit nechceme.

Jak automatická maska v praxi funguje

Ke správné funkčnosti automatické masky je samozřejmě potřeba ideálně nějaká kontrastní hrana nebo alespoň trochu tvrdý přechod. Pak automatická maska funguje vcelku spolehlivě. Níže se můžete podívat na ukázku použití štětce v Lightroomu v praxi. Obě fotky jsou upraveny zcela stejným způsobem, ovšem viditelný rozdíl již napovídá, která z nich byla upravena štětcem s auto maskou a která štětcem bez automatické masky (první je s auto maskou, druhá s viditelným halo efektem bez auto masky).

165.jpgNa této první ukázce nevidíte žádné přesahy štětce na pozadí. A to díky automatické masce.

 

165-2.jpgNa této druhé ukázce je viditelné, jak štětec ovlivnil i nechtěnou část pozadí. Protože byla vypnutá automatická maska, štětec ovlivnil vše, včetně pozadí.

Pokud chcete mít jistotu, které části fotky štětec ovlivnil, můžete si zobrazit masku štětce. Tj. vizuálně si zvýraznit tu část fotky, která je štětcem ovlivněná. Záleží na nastavení Lightroomu, ale většina uživatelů to má nastaveno tak, že stačí najet kurzorem na špendlík (znázorňující oblast působení štětce) a maska se zobrazí. Případně klávesou T zobrazte Tool bar a zaškrtněte volbu "Show Selected Mask Overlay".

Níže jsou uvedeny masky pro oba výše uvedené příklady. První maska se váže k první výše uvedené ukázce (byla použita auto maska). Druhá maska se váže k druhé výše uvedené ukázce s přesahy - všimněte si, jak i maska samotná ukáže přesahy mimo postavy.

auto-maska-lightroom2.jpg

auto-maska-lightroom3.jpg

Jaké problémy automatická maska přináší

Automatická maska štětce je sice neuvěřitelně šikovný nástroj, nicméně má i své slabé stránky:

  1. Na hranách někdy nechává nepřirozeně ostrý přechod.
  2. V plochách někdy vynechává ostřeji ohraničen pixely a vytváří "kropenaté pixely".

Níže si můžete prohlédnout ukázku prvního nešvaru automatické masky. Často se stává, že výsledkem působení štětce a automatické masky je hrana nepřirozeně řezavě ostrá. Tento efekt je tím horší, čím výraznější je efekt štětce (např. přílišné zesvětlení jen nějaké části fotky).

auto-maska-lightroom4.JPG

A níže se podívejte na ukázku druhé slabé stránky automatické masky. Pokud malujete plochy se zapnutou auto maskou, může se velmi snadno stát, že některé pixely štětec vynechá. A to zejména shluky pixelů, které auto maska mylně považuje za hranu, kterou nechceme přetáhnout. Výsledkem je pak velmi nepěkný kropenatý shluk pixelů, který nemusí být na první pohled vidět (až při 100% zvětšení) a o to víc je to nebezpečné. Níže se podívejte, jak tyto shluky odhalí zapnutá maska štětce:

auto-maska-lightroom5.JPG

A zde ukázka jak to bude vypadat v praxi:

auto-maska-lightroom6.JPG

Takže v praxi je výhodné mít auto masku ve výchozím stavu vypnutou a zapínat ji jen na malování na hranách. Samozřejmě plochy bez hran malujeme štětcem bez auto masky. A jak vyřešit problém na této ukázce? Čtěte dále.

Jak správně automatickou masku v praxi použít

Zvykněte si automatickou masku vypínat. Pro zapnutí/vypnutí auto masky můžete použít klávesu A. Jakmile auto masku jednou zapnete, tak se sama nevypne. Takže si zvykněte auto masku ihned po vykreslení hran štětcem zase deaktivovat. Jinak byste riskovali ony "kropenaté shluky pixelů" při příštím použití štětce.

Osobně používám (a vám to doporučuji také) použít automatickou masku následovně:

  1. Se zapnutou automatickou maskou vykreslím štětcem veškeré hrany, u kterých by jinak hrozilo přetažení.
  2. Poté auto masku vypnu a znovu opatrně vykreslím štětcem oblasti blízké hranám.
  3. S vypnutou auto maskou vykreslím zbytek - tedy vnitřní části plochy, kde již žádné hrany nejsou a nehrozí přetažení.

Díky výše uvedenému postupu nepřetáhnete hranu a zároveň zamezíte vzniku "kropenatých shluků" pixelů. I když tyto shluky vzniknou při kreslení na hranách, překreslíte je poté štětcem s vypnutou auto maskou. Takže ve výsledku  máte jistotu, že jste stejnoměrně ovlivnili všechny pixely a "kropenaté shluky" buď a) vůbec nevzniknou, b) překreslíte je štětcem bez auto masky.

Máte své vlastní postupy, tipy a triky při použití štětce a automatické masky? Nebo se chcete na cokoliv zeptat? Na všechny podněty či otázky se budu snažit obratem reagovat.

Štítky: Lightroom, štětec

Diskuse

Vladimír

27.10.2015 15:15

Ahoj, dělám to naprosto stejně. Připomenu ještě jednu klávesovou zkratku, stejně hodně využívanou, jako "A" pro aktivaci automatické masky a to "O" pro zobrazení masky (místo najíždění na špendlík).

 

Poradí mi někdo, kam se poděla nabídka (tuším) "Neimportovat duplikáty" v nové verzi 6.2.1?

Z katalogu mi zmizely nějaké podsložky a soubory. Když dám "synchronizovat složku", najde mi je, ale nenaimportuje, protože nemohu najít zatržítko "(ne)importovat duplikáty" a LR mi tvrdí, že už v katalogu jsou. 

Jak to děláte vy? Díky.

Tomáš

27.10.2015 17:14

Bohužel v této nové verzie možnost importovat duplikáty není. Nově už to funguje tak, že duplikát se znovu nenaimportuje.

Vladimír

27.10.2015 18:21

Díky Tomáši, napadá Vás nějaké řešení? Nebo se Vám to (i někomu jinému) ještě nestalo, že by soubory fyzicky na disku byly, ale LR je nezobrazuje a přitom trvá na tom, že jsou v katalogu?

Tomáš

27.10.2015 20:17

Napadá mě zkusit vyhledávání dle klíčových slov - pokud jste k fotkám nějaké přidal? Nebo pokud alespoň víte datum pořízení (pokud víte, kde máte fotky na disku, tak se mrkněte, kdy byly pořízeny), tak v Library filtrovat dle data. Případně lze filtrovat i dle metadat - použitý objektiv, citlivost, fotoaparát,... Jestli víte kde na disku leží tak bude snadné je najít. Třeba zrovna dle toho data pořízení. Jen pozor abyste měl vlevo zaškrnuty všechny fotky a nejen třeba jeden adresář.

imajtan

29.10.2015 17:43

Auto mask používam, ale s tým rozdielom, že nepoužívam skratku "A". Používam dočasné zapnutie Automask tj. kreslenie so stračeným Ctrl.

Tomáš

29.10.2015 17:52

Ano, to je také velmi užitečná zkratka, díky za připomenutí.

Vladimír

11.11.2015 06:48

Tak hurá! Už i v Adobe doznali, že "nový" import je totální zhovadilost!

https://helpx.adobe.com/lightroom/kb/roll-back-to-prior-update.html

Tomáš

11.11.2015 17:27

Přesně tak... ani snad není potřeba odinstalovávat, bude snazší počkat na další update (snad) https://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2015/10/lightroom-62-import-update.html

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin