Brand

Lightroom nebo Camera RAW?

Je lepší pro úpravu fotek Adobe Camera RAW nebo Adobe Lightroom? To je otázka, která trápí mnoho fotografů. Odpověď vám přinášíme v dnešním článku. V něm se dozvíte, na co je lepší Camera RAW a kdy je zase výhodnější používat Lightroom. Oba editory mají své mouchy i výhody, které si také uvedeme. Takže pokud zatím nemáte stoprocentně jasno v tom, jestli Lightroom nebo Camera RAW, čtěte dále.

lightroom_vs_camera_raw.jpg

Osobně jsem mnoho let úspěšně používal Adobe Camera RAW pro editaci RAWů. Čím dál více jsem ale pokukoval po Lightroomu a byl jsem zvědavý, co dokáže. A proto jsem začal RAWy upravovat v něm. Díky tomu jsem zjistil, který editor je na co lepší a jaké mouchy i silné stránky oba mají. A jsem zcela přesvědčen, že nejsem sám, kdo má také takové dilema. Níže uvedené srovnání a výsledné doporučení jsou tudíž založeny na mých praktických zkušenostech a mnoha tisících upravených fotek.

Adobe Camera RAW

Adobe Camera RAW je zásuvný modul (plugin) do Photoshopu. Lze jej legálně stáhnout zdarma přímo z webu Adobe a pokud máte nějakou novější verzi Photoshopu, měl by tam být Camera RAW modul automaticky.

lightroom_vs_camera_raw_camera_raw.jpg

Výhody

  • Výkonný nástroj pro konverzi RAWů bez jakékoliv zbytečné "omáčky kolem".
  • Jednoduchost a přímost použití.
  • 100% kontrola nad soubory (máte je na disku tam, kam jste je nahráli a vše se z nich načítá).
  • Efektivita použití - otevřete RAWy, upravíte, vyexportujete.
  • Velmi snadné pro naučení se, jak upravovat RAWy.
  • Pokud už máte Photoshop, je legálně zdarma.

Adobe Camera RAW by se dal přirovnat k surovému výkonu automobilu Porsche 911 turbo. Vše je zaměřeno na výkon a jakékoliv zbytečnosti kolem nehledejte. Stejně tak, jako "devětsetjedenácka" vás doveze z bodu A do bodu B, tak i Camera RAW vám upraví RAWy. Nic víc, nic míň. Adobe Camera RAW modul je proto naprosto ideální pro ty, kdo se chtějí naučit upravovat RAWy. V Camera RAW modulu vás nebude nic rozptylovat, protože vás čeká čistokrevný výkon a úprava RAWů.

Nevýhody

  • Žádné další funkce navíc, kromě samotné úpravy RAWů.
  • Ne zrovna super moderní uživatelské prostředí.
  • K jeho provozu je potřeba mít Photoshop (bez něj to nejde).

Od Adobe Camera RAW modulu nečekejte žádné přebytečné pohodlí nebo designové ovládání. Camera RAW není dělaný na katalogizaci fotek, prohlížení, hodnocení, sdílení, tvorbu slideshow nebo cokoliv dalšího. Pokud něco takového hledáte, budete muset jít o dům dál...

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom je oproti tomu samostatný editor fotografií, který nabízí celou paletu možností. Konverze RAWů je jen malou částí z celé nabídky funkcí. Mezi ty další patří zejména katalogizace fotek (prohlížení, hodnocení, třídění, filtrování, přidávání klíčových slov,...), tvorba slideshow, tvorba foto knih, tisk, sdílení, vytváření webových galerií a vizualizace na mapě.

lightroom_vs_camera_raw_lightroom.jpg

Výhody

  • Samostatný program s takovou nabídkou funkcí, že si s ním vystačí většina fotografů.
  • Možnost katalogizace a správy fotografií.
  • Hezčí uživatelské prostředí.
  • Jednoduchost konverze RAWů (stejně jako Camera RAW).
  • Je vcelku levný (v době publikace článku dokonce běží akce na členství v Creative Cloudu).
  • Při konverzi RAWů je stejně rychlý a výkonný, jako Camera RAW.
  • Vše co můžete potřebovat, uděláte v jednom programu (Lightroomu).

Nevýhody

  • Pro začátečníka může být složitější se v záplavě funkcí zorientovat.
  • Pro snadné používání Lightroomu je potřeba dodržet správný postup (od importu fotek, přes úpravu, export až po další práci s fotkami), což nemusí být začínajícím fotografům zřejmé.
  • Před jakoukoliv prací s fotkami, je potřeba je do Lightroomu naimportovat (větší množství fotek může chvíli trvat).

Jak již bylo zmíněno výše, Adobe Lightroom je komplexní software, který nabízí vše, co může normální fotograf potřebovat. Od prvotní selekce fotek, přes jejich úpravu, katalogizaci až po další zpracování fotek do různých forem (web, tisk, fotoknihy,...). Ve výsledku si tak běžný fotograf vystačí jen s Lightroomem a nepotřebuje nic dalšího.

Samozřejmě ale můžete Lightroom používat jen pro čistokrevnou konverzi RAWů, jako by to byl Camera RAW modul. Znám mnoho fotografů, kteří používají Lightroom jen pro úpravu RAWů, aniž by používali další funkce. To samozřejmě ničemu nevadí, nicméně to není logické, protože pro tento účel lépe poslouží Camera RAW modul (tam není potřeba fotky před úpravami importovat).

Pak je tu ještě vcelku palčivá otázka - co se děje s mými RAWy na disku, když je naimportuju do Lightroomu? V dřívější době jsem se i já obával Lightroomu, protože mám rád kontrolu nad svými snímky (z hlediska jejich umístění na disku). Prostě mám rád přehled o tom, kde na disku mám své RAWy, v jaké složce jsou a preferuji, když tam zůstanou. Nicméně mé obavy z Lightroomu byly plané, jelikož pokud chcete, tak Lightroom na vaše RAWy vůbec nesáhne a ponechá je na disku přesně tam, kam jste je nahráli. Žádné přesouvání nebo kopírování. To vše se v Lightroomu nastavuje při importu.

Celkové srovnání

Lightroom a Camera RAW jsou z hlediska úpravy RAWů naprosto totožné. Nabízí zcela stejné nástroje i možnosti úprav, a proto pokud jednu fotku upravíte v Camera RAWu a druhou v Lightroomu stejným způsobem, budou tyto fotky identické. V praxi tedy platí, že Camera RAW i Lightroom používají stejný "vnitřní motor" i nástroje pro samotnou konverzi RAWů. Z hlediska vzhledu upravených fotek je tedy zcela jedno, jestli použijete Lightroom nebo Camera RAW. To je velmi důležité si uvědomit. Rozdíly jsou pouze v nabídce dalších funkcí a vzhledu uživatelského prostředí.

Adobe Camera RAW bych doporučil těm fotografům, kteří požadují pouhou konverzi RAWů a nic jiného nepotřebují (řeší dalšími programy pro prohlížení a správu fotek). Camera RAW je přímočarý nástroj bez dalších funkcí, které by odváděly pozornost od samotné konverze RAWů. Což je přesně to, k čemu je Camera RAW modul určen. Konvertovat můžete třeba jen jeden RAW nebo i sto RAWů, obojí bude stejně efektivní, snadné a přímočaré.

Adobe Lightroom je naopak vhodný jako systémový nástroj, pomocí kterého můžete mít kontrolu nad všemi svými fotkami od A do Z. Od chvíle, kdy naimportujete fotky do Lightroomu, se vše děje v jeho prostředí a nemusíte vůbec používat další programy. Adobe Lightroom bych doporučil pro úpravu velkého množství fotek (stovky, tisíce,...), které bude vhodné i katalogizovat. Pro samotnou úpravu dvou nebo tří fotek by byl asi snazší Camera RAW modul. Lightroom je oproti tomu vhodný používat průběžně pro všechny své fotky.

Shrnutí a závěr

Adobe Lightroom a Camera RAW nabízejí identické možnosti a nástroje pro úpravu RAWů. Takže to, jaký z těchto dvou editorů si na úpravu RAWů vyberete, nebude mít na výslednou fotku žádný vliv.

Camera RAW modul je jednoúčelový nástroj pro konverzi RAWů. Oproti tomu Lightroom je komplexní samostatný program nabízející nesrovnatelně širší nabídku funkcí.

Lightroom doporučuji používat systematicky průběžně na veškeré své fotky a co nejvíc z celého procesu realizovat v něm. Namátkové úpravy pár fotek, u kterých nepotřebujete nic jiného, než pouhou konverzi RAWu, bude jednodušší dělat v Camera RAW modulu.

Na začátku článku jsem se zmínil, že jsem vyzkoušel Lightroom poté, co jsem měl Camera RAW modul dokonale zaběhnutý. Ptáte se - u kterého editoru jsem nakonec zůstal? Sám bych to zprvu vůbec nečekal, ale nakonec jsem si na Lightroom neuvěřitelně zvyknul. Pro mé účely úprav svatebních fotografií je to ideální nástroj. Nicméně pokud občas potřebuji upravit náhodně jeden nebo dva RAWy (např. do recenze), neostýchám se použít Camera RAW modul.

V čem upravujete své RAWy? Preferujete raději Lightroom nebo Camera RAW? Nebo používáte zcela jiný editor? Podělte se o své zkušenosti nebo se klidně ptejte na své otázky v komentářích níže.

Štítky: editace

Diskuse

Jakub Elcner

17.6.2014 08:30

ad camera raw

Taky mi hrozně dlouho trvalo, než jsem se zbavil nejistoty s tím, co se děje s fotkami importovanými do Lightroomu:-) článek je pěkný, ale myslím, že v části věnované Camera Raw chybí jedna velká nevýhoda a to je nutnost vlastnit Adobe Photoshop!

Tomáš

17.6.2014 08:49

To je pravda, díky za komentář. Považoval jsem to za takovou samozřejmost, že jsem to tam zapomněl napsat. Doplněno.

Martin

17.6.2014 09:02

Za mě rozhodně lightroom :). Pokud se člověk pořádně podívá na dialog importu, tak je krásně vidět, kam mu program cpe importované RAWy - taky jsem na začátku neřešil, co se s obrázky po importu děje, a nechal je importovat do implicitního adresáře. Pak mě ale štvalo bobtnání adr. Obrázky v dokumentech, tak jsem si pro rok 2014 založil adresář na jiném disku a od té doby cpu RAWy tam. Lightroomu bych akorát vytknul pár chybek - při importu má tendence občas zvolenou cestu zapomínat a importovat do implicitního adresáře, to si uživatel musí hlídat - mám pocit, že to potvora dělá pokaždé, když dostane novou dávku fotografií z jiného přístroje - u mě se střídají importy ze tří zrcadlovek a jednoho kompaktu. A na Lightroomu teda nesnáším funkci "last import" (nebo jak se to jmenuje) - kdy se mi "nepostaví" přímo do adresáře, kam jsem importoval, ale do nějaké divné virtuální cesty, kam se ale nenatáhnou fotografie, které jsou upravené v externí aplikaci (NIK Collection, pluginy pro HDR a podobně) - s tím jsem se zlobil pěkně dlouho. A vadí mi taky, že divně třídí soubory. Po každém importu si musím znova a znova volit, aby mi třídil podle jména souboru, jak chci já. Ale pozitiva Lightroomu převažují. Já LR pořád považuju hlavně za mocný nástroj pro editaci a líbí se mi na něm promyšlený workflow. Provedu import, přepnu se do režimu Develop a z něj už nevylezu. Pracuje se v něm IMHO pěkně logicky - zleva doprava mám filmový pás se snímky a úpravy jedou z hora dolů - od základních úprav expozice až po hraní si s korekcí objektivu. Všechno mám po ruce, nemusím každý snímek otvírat a ukládat... a až mám hotovo, tak si provedu dávkový export. Plus je možnost různých vlaječek, vytváření virtuálních kopií, stackování obrázků (používám pro seskupování dílčích snímků pro panoramata a HDR), barevné štítky... to všechno úžasně zrychluje práci. Fajn je taky provázanost s fotokrámem, kde dělám slučování panoramat a retuše bordela a taky systém pluginů a dalších obslužných aplikací (oblíbil jsem si NIK Collection). Kdybych měl každý obrázek zvlášť otvírat v ACR, asi by mě odvezli do nejbližší léčebny pro mentálně narušené. S Lightroomem na věčné časy a nikdy jinak :).

Martin

17.6.2014 09:04

p.s.: lightroomové moduly na slideshow a ostatní ptákoviny jsem snad nikdy nepoužil :)

Tomáš

17.6.2014 09:05

Krásně napsáno a souhlas. Co mě na LR navíc ještě štve, že nelze vzít historii zpět hromadně. Např. upravím si 150 fotek a pak si nechtěně na všech označených, s aktivovanou funkcí auto sync, provedu úpravu na jedné fotce no a pak musim jednu po druhý vracet zpět historii o krok zpět. Nechápu že takovou banalitu, jako vzít krok zpět hromadně, LR neumí.

Martin

17.6.2014 09:11

fakt to neumí? možná by stálo za to napsat do Adobe, aby zauvažovali o přidání téhle funkce do nějaké příští minor verze. co jsem slyšel, Adobe zpětnou vazbu od zákazníků bere celkem vážně.

Stanislav Lepič

17.6.2014 09:13

Díky za článek. Camera Raw by mělo být součástí i levnějšího Photoshop Elements. Zatím jsem si vystačil se Zoner Photo Studio 15, ale pomalu začínám pokukovat po něčem pokročilejším. Podobných programů je hromada, tak asi skončím u zkoušení trial verzí a hledání co mi nejvíc sedne. Má někdo zkušenost s Creative Cloud? Je to tak snadné, že se uživatel zaregistruje, zaplatí si za pár stovek předplatné na měsíc, pak třeba účet na pár měsíců zaparkuje a pak si zase zaplatí další měsíc a jede dál? Předpokládám, že to by bylo moc snadné ...

Tomáš

17.6.2014 09:15

Hledal jsem i na netu a fakt to na 99% neumí. Zkusim pohledat kde se dá napsat feedback :)

Tomáš

17.6.2014 09:18

Ha, asi mě teď cosi osvítilo, protože mi došlo, že to lze vlastně vzít zpět přes Undo, neboli Zpět, neboli CTRL Z :D Takže ono to vlastně jde mnohem jednodušeji než jsem hledal. Takže ne přes historii, ale Edit - Undo ;)

Klasounek

17.6.2014 09:41

To doom007: ACR umí otevřít více fotek najednou, kolik chceš. Pak je máš také ve "filmovém pásku" vlevo, vertikálně. Můžeš mezi nimi libovolně překlikávat, aplikovat úpravy jen na jednu fotku a pak ostatní (nebo jen vybrané) synchronizovat podle té jedné upravené, následně můžeš provést hromadný (dávkový) export do TIFF, JPG, atd... To jen abych se trošku zastal ACR :)

Martin

17.6.2014 10:00

Klasounek: díky za info, zas jsem chytřejší, to jsem nevěděl.

Stranger

17.6.2014 15:18

Osobně používám nejvíce LR a za těch pár let od verze 1 až po dnešní pětku bych neměnil. Celá filozofie se mi líbí a nedovedu si představit již nic jiného. Ze začátku mi trvalo asi dva měsíce než jsem se s ním sžil a jak tvrdí kolegové, dělal mi problém s čím to vlastně pracuji, když s originálními soubory ne. Dnes mi chybí a proto občas skočím do PS vrstvy, jeho možnosti retušování apod. Používám také komplet sadu pluginů NIK zejména na BW fota. Mám práci nastavenou tak, že mám jednu složku RAWY original a k ním ukládám event. TIFFy nebo PSD. O nic se nestarám a exportované fota dávám do dalších složek. Moc nevyužívám doostřování při exportu pokud to má být pro web. Na to se mi nelíbí ani PS, ale obyč. Zoner a jeho supersampling. To Lepič: S CC zkušenosti mám a mám předplacen PS. Nevím jestli se vyplatí dát jednou měsíčně ranec oproti ročnímu (já mám rok), ale opravdu jak jsi psal, tak to fungovat bude. Nezaplatíš, PS se nespustí. Když si vezmu, že za kouření jsem dal několik tisíc měsíčně a h.... z toho, tak tady jsem si udělal takovou odpustku a platím.

Pavel

17.6.2014 15:57

Stanislav Lepič:

ACR v Photoshop Elements sice je, ale má tam značně osekanou nabídku - pro vážnější práci je to nepoužitelné.

vlasto

17.6.2014 20:43

vinco

na RAW mam Digital Photo Professional od Canonu a na jpg ZPS 15 Pro ... staci :-)

jiriko

18.6.2014 10:56

doom007: ... a úpravy jedou z hora dolů - od základních úprav expozice až po hraní si s korekcí objektivu. Tady si myslím, že je pořadí chybně. Mohu se mýlit, ale korekce objektivu by měla být jako první. V případě, že by jednotlivé sekce byly uživatelsky polohovatelné, tak já osobně bych si sekci Lens Corrections posunul nahoru jako první nad Basic.

Jiří Kolena

19.6.2014 08:43

Creative Cloud

Je to, jak píše Stranger, já bych dodal, že jsou asi různé cenové nabídky, ale ten plný CC za asi 60 EUR měsíčně je pro fotografa, navíc amatérského, mimo realitu. Ale možná fakt jde dělat to, že některé měsíce platím, některé ne. Co smysl má, je CC zahrnující jen Photoshop a Lightroom, a to asi za 12 EUR měsíčně - ovšem tady už jsem se musel zavázat na rok.

Petr Louženský

19.6.2014 10:05

Lightroom tutorial

Dlouho jsem používal PS a ACR, ale vloni jsem přešel na LR a už bych neměnil. Pro rychlé proniknutí do všech tajů programu můžu jenom doporučit tyto video tutorialy http://blogs.adobe.com/jkost/lightroom-training-videos

Martin

21.6.2014 15:37

Slučování fotek se pro mě stala funkcí k nezaplacení. Jako krajinkar, HDR a panotvoric mám kolikrát pro jednu fotku i vice jak 60expozic a ty si můžu krásně jednoduše schovat pod hotovou fotografii :-) konečně i já bordelar mám pořádek ve fotkách, bez toho abych měl někde obrovskou nabídku kolekcí.

Ľuboš

22.6.2014 20:25

Mozno vas bude zaujimat

doom007: https://www.youtube.com/watch?v=eDauFFlzq0Q

Vladimír

26.6.2014 21:57

to: jiriko

korekci objektivu i jiné lze snadno dělat již při importu. Nastavením profilu importu. Ten rozlišuje i jednotlivé aparáty podle id. Od nedávna používám (bohužel za peníze :-) také modul http://vsco.co/vscokeys. Je to věc, která naučí LR pracovat s klávesovými zkratkami. Ty mi chyběly. Takže např expozice, vyvážení bílé... lze pohodlně dělat i na klávesnici NTB bez použití myši

Zajo

28.7.2014 08:51

amatér

Článek je super. Pro začínajícího amatéra je použití ACR vyloučeno z důvodu nutnosti PS. Já začínám na LR a to na doporučení kamaráda, který ho již delší dobu používá a naštěstí mě lehce zasvětil. Jinak je velká pravda, že začátečník musí mít z LR hlavu (a to já mám) jak pátrací balón.

Kontiky

11.3.2015 12:45

Lightroom nebo Camera RAW?

Ano, líbí. Srozumitelnou formou jsem se dozvěděl o odlišnostech těchto dvou programů. Od roku 2006 fotím do RAW a používám PSE+ACR. V listopadu 2014 jsem zakoupil novou verzi PSE 13, zjistil jsem, že v posuvnících nastala změna. Snažím se při úpravách přijít na algoritmus práce, ale zatím se mi to moc nedaří (automat. úprava nastavuje jinak). Kde by se dal postup práce dohledat? Dík za odpověď.

Tomáš

11.3.2015 12:47

Dobrý den, díky za ohlas na článek. Upřímně nejsem si jistý na co vlastně odpovídat? Jak nastavit posuvníky je otázka individuální pro každou fotku. Automatické nastavení většinou nedopadne dobře, takže je potřeba nastavovat ručně dle vzhledu upravované fotky. Neexistuje jeden jediný recept, jak posuvníky nastavit...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš