Brand

Fotografujeme noční oblohu (1): Kdy a kde fotit

fotime_nocni_oblohu_mesic.jpgAstronomické léto je tu a s ním přichází sice kratší, zato však teplejší noci. Ty umožňují trávit dlouhé hodiny s fotoaparátem venku, aniž by hrozilo prochladnutí.

Proto tímto článkem začneme seriál o fotografování noční oblohy, ve kterém se naučíte fotit souhvězdí, komety, galaxie, Měsíc, planety a mnoho dalších zajímavých objektů. V dnešním prvním dílu seriálu se dozvíte, kdy a kde nejlépe noční oblohu fotit.

Fotografování noční oblohy je z velké části o tom, udělat pěknou fotku; a z velké části o tom, vyčistit si hlavu. Karel Čapek to vystihl ve své povídce Za městem: "... Kdyby se lidé v noci setkávali pod hvězdami místo pod lampou, mám za to, že by nemohli dobře mluvit o politice nebo o zatracených poměrech; pod hvězdami se lépe mluví o lásce, o zítřejším dnu a o jiných tichých a vážných věcech. Člověk se pod hvězdami může zbláznit nebo zamilovat, ale nemůže se rozčilovat. Skutečně existují tajemné astrální vlivy; hvězdy mají mocný vliv na člověka, který se na ně dívá; ale nemají jaksi vlivu na člověka, který civí na světelnou reklamu..."

Jak již bylo naznačeno ve výše uvedené citaci, focení noční oblohy není o tom vyběhnout na balkon městského bytu a během pěti minut se snažit hekticky vyfotit nějaké to souhvězdí. Fotit noční oblohu znamená strávit třeba hodinu nebo dvě kdesi za městem, kde je tma, klid a ticho. Nejde tu pouze o jakousi poetiku focení noční oblohy, ale i o kvalitu samotných fotek - a pro tu je výběr vhodného místa a času velice důležitý.

fotime_nocni_oblohu_orion.jpgfotime_nocni_oblohu_m42_flame_nebula.jpg

Vlevo: souhvězdí Orion | Vpravo: detailní pohled na Orion, konkrétně na mlhovinu M42 (vlevo) a Flame Nebula (NGC 2024) vpravo nahoře. Obojí focení běžnou zrcadlovkou pár kilometrů od města.

Kdy fotit noční oblohu

V tomto ohledu lze použít logický rozum - noční oblohu je nejlepší fotit tehdy, když je tma, tedy noc. Ano, je to samozřejmost a není potřeba se tím zdržovat. Jenže kdy je opravdová astronomická noc? To už je otázka docela složitější a ne každý laik na ní dokáže odpovědět. Není totiž tma, jako tma. Pokud nyní pomineme veškeré další vlivy, tak tma závisí na tom, jaká noc nastává:

  • Astronomická noc. Ta tma, která by se "dala krájet", má šanci na vznik v průběhu astronomické noci. To je taková část denního cyklu, kdy Slunce zapadne 18° a více pod obzor.
  • Nautická noc. V jejím průběhu zapadá Slunce alespoň 12° pod obzor.
  • Občanská noc je pro pozorování a focení noční oblohy nejméně vhodná a nastává tehdy, když je Slunce pouhých 6° a víc pod obzorem.

Období letního slunovratu paradoxně nenabízí tmu astronomické noci, protože se Slunce tak hluboko pod obzor nedostane (to platí pro období zhruba 1.6-11.7.). To ale tolik nevadí, protože do hry vstupuje také Měsíc. Pokud je Měsíc viditelný na obloze, potom černá tma stejně nenastane. Je potřeba, aby byl Měsíc alespoň hodinu pod obzorem (po západu nebo před východem).

Z toho všeho vyplývá, že fotit noční oblohu má smysl, když:

  1. Je Slunce alespoň 12° pod obzorem, tedy je alespoň nautická noc.
  2. Je Měsíc schovaný pod obzorem (pokud zrovna není cílem fotit Měsíc samotný).

Tip: Pokud se chcete focení noční oblohy více věnovat, přijde vám vhod freeware Cartes du Ciel (i v češtině), který simuluje vzhled noční oblohy v konkrétní zeměpisné poloze a ve vybraném čase.

Kde fotit noční oblohu

Je sice pěkné zabývat se detailně jednotlivými druhy nocí a počítat množství luxů pro dosažení přesných závěrů. Jenže k čemu to je, když pravá přírodní tma (osvětlení vodorovné krajiny jen jednu tisícinu luxu) v našich zeměpisných končinách stejně málokde nastane?

Ne, že by pořád svítil na nebi Měsíc - to spíš na zemi člověk. Světelné znečištění je velký problém, který znemožňuje fotit noční oblohu z měst nebo i míst jim přilehlých. Drtivá většina pouličního osvětlení svítí nejen tam, kam má (dolů), ale i do stran a často i nahoru (typické pro lampy tvaru skleněné koule). A že toto umělé osvětlení zcela přesvítí slabé hvězdy, je logické.

fotime_nocni_oblohu_lampy.jpgfotime_nocni_oblohu_mraky.jpg

Vlevo: Nevhodné lampy svítí lidem do oken i na přilehlé pole - zcela zbytečně. Vpravo: takhle to dopadne, když se fotí noční obloha z balkonu ve středně velkém městě.

Proto je ideální fotit noční oblohu v takových místech, od kterých jsou zdroje umělého osvětlení vzdálené a nížeji položené. Nejlépe z toho vychází hory a výše položená místa, daleko od větších měst (relativně dobře jsou na tom ještě oblasti na Šumavě).

Takže jestli chcete mít na fotce opravdovou noční oblohu a ne oranžové šmouhy, vypravte se někam dál za město. Nápomocná vám může být mapka světelného znečištění ČR. Pro zajímavost si můžete prohlédnout, jak je na tom Evropa a celý svět (foto převzato z www.lightpollution.it).

fotime_nocni_oblohu_sz_evropa.giffotime_nocni_oblohu_sz_svet.gif

Pokud nemáte možnost vyjet někam dál od města, zajděte alespoň na nějaké místo mimo veřejné osvětlení. Stačí třeba na kopec nad městem - už tam bude možné nafotit noční oblohu mnohem lépe, než přímo ve městě.

Může to vypadat jako malichernost, ale výběr místa hraje daleko důležitější roli, než výběr foto techniky. S běžným digitálním kompaktem totiž můžete na horách nafotit lepší snímky noční oblohy, než s drahou zrcadlovkou ve městě.

Tip: Velmi zajímavá aplikace týkající se světelného znečištění je k vidění zde: http://www.britastro.org/dark-skies/simulator.html# . Stačí klikat myší a sledovat, co různé typy lamp veřejného osvětlení udělají s noční oblohou.

Shrnutí a závěr

Noční obloha a objekty, které se na ní promítají, jsou svým jasem tak slabé, že je potřeba k jejich zachycení ve fotoaparátu opravdová tma. Ta nastane, když je Slunce dost hluboko pod obzorem a když na nebi nesvítí Měsíc. Zároveň je nutné fotit noční oblohu zcela mimo umělé osvětlení měst a obcí. Ideální jsou vyvýšené neobydlené oblasti (např. hory).

V příštím pokračování našeho seriálu si ukážeme, jaké vybavení je pro focení noční oblohy potřeba. Dozvíte se, že fotit noční oblohu můžete i s lepším kompaktem nebo levnou zrcadlovkou.

Štítky: Noční, fotografujeme

Diskuse

Rampa

26.6.2010 21:48

Díky Tome za parádní článek...nedalo mě to a hned sem to musel jít sprubnout.

Tomáš

28.6.2010 17:15

Díky za koment :)

Martin Budina

13.8.2015 10:56

Tak sem se včera pokoušel fotit noční oblohu. Hvězdy byli krásně vidět, i mléčná dráha ale na fotkách nebylo vůbec skoro nic vidět, jen černé fotky a sem tam nějaká hvězdička. Použil sem Nikon D300 na stativu. Objektiv Nikkor 18-200 mm, ohnisko 18 mm. Ostření sem nastavil na manuál a nastavil do polohy nekonečno. Použil sem clonu 3,5 a iso 1600, čas 30s. Nevíte kde byla chyba?

Lukáš

21.7.2017 08:04

Pěkný článek, díky. Martine, nejsem profík, ale ostření by se mělo dělat spíše přes zaostření na automatický fokus na daléký předmět a přepnout do manuálního ostření a prakticky to zaaretovat. Když se ostřícím prstencem nastaví v manuálním režimu ostření nekonečno, tak nevychází dobré výsledky.

Tomáš

21.7.2017 08:39

Jak píše Lukáš, nekonečno nastavené na objektivu není reální nekonečno, proto je potřeba jej nastavit předostřením na něco vzdáleného a zaaretováním.
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada