Brand

Dokonalá panoramatická hlava?

Panoramatických hlav už mi za ty roky co fotím, jezdím na foto-expedice a pořádám workshopy prošlo pod rukama mnoho. Některé byly fantasticky stabilní, ale příliš těžké, jiné ultralehké, ale ve větru neobstály, jiné měly spoustu konstrukčních vad a našly se i takové, co byly téměř dokonalé, ale neskutečně drahé. Nedávno jsem však měl možnost testovat hlavu, která mě ve všech směrech zaujala.V tomto článku najdete spíše pár postřehů a poznatků z praxe než klasickou recenzi produktu. Pokud o koupi panoramatické hlavy uvažujete, budou se hodit.

00.jpg

Nebudu tady opakovat, k čemu panoramatická hlava slouží a proč ji pro fotografování panoramat potřebujeme. Kdo to netuší, ať si raději přečte již dříve publikované články zaměřené na panoramatickou fotografii:

Krajinářská fotografie: Panoramata I. část

Krajinářská fotografie: Panoramata II. část

Krajinářská fotografie: Panoramata III. část

Místo toho se vrhneme rovnou k jádru věci. V průběhu workshopů účastníkům ukazuji, jak snadno a pohodlně lze i na krátkých ohniscích, pomocí panoramatické hlavy, nafotit podkladové snímky, které při slepování dokonale zapadnou do finálních panoramat. Nedochází ke vzniku paralaxy, slepená panoramata jsou vodorovná, snímky na sebe perfektně navazují a tak jediným kliknutím dostáváme hotový produkt. Je radost se na takový proces koukat. Po workshopu proto následuje smršť emailů, ve kterých účastníci společnými silami hledají způsoby, jak panoramatickou hlavu vyrobit nebo kde nějakou za rozumný peníz koupit.

Pojďme se tedy podívat na hlavy, které mi pod rukama již prošly, a o kterých Vám mohu něco bližšího říct.

Manfrotto 303, 303PLUS a 303 SPH

11.jpgTo jsou ale monstra! Všechny tři hlavy od Manfrotta jsou neskutečně pevné a robustní. To je obrovská výhoda při focení v horách nebo u moře, kde téměř vždy fouká a kde to kvůli větru a s ním spojeným vibracím ultralehké hlavy prostě nezvládají. Roztřesená panoramatická hlava znamená rozmazané snímky a o ty nikdo nestojí.

Bohužel cenou za fantastickou stabilitu je váha. A ta je v případě Manfrotta tragická. Téměř 2,5 kg jen panoramatická hlava? Připočítejte k tomu necelých 2,5 kg za stativ a klasickou hlavu a jste na 5 kg. S tímhle se chcete ve 3 hodiny ráno drápat na vrcholky hor nebo po západech slunce slézat ferraty? Radek Jaroš by to asi bez problémů zvládnul, ale vy jste na žádné osmitisícovce nebyli, natož bez kyslíku.

Na nedávný workshop do Tater mi přišel chlapík s takovou náloží fototechniky, že s tím nedokázal na chatu vyjít. Kdybychom mu ji kompletně nerozebrali, nocoval by nejspíš někde v půli cesty s medvědama. K čemu je Vám těžká foto-technika, když se s ní nedokážete nikam vyškrábat? Manfrotto hlavy jsou ideálním pomocníkem dokud je nemusíte nosit. Pokud fotíte v blízkosti auta nebo fototechniku nosíte spíše na kratší vzdálenosti, tak proč ne. V opačném případě se ale podívejte o dům dál.


2.jpgReally Right Stuff PG-02 Pro

Panečku, to je stroj!!! Tohle na kopci vytáhnout, je jako vyjet z myčky s nablýskaným Ferrari. Really Right Stuff umí dělat hlavy, jen co je pravda a to nemluvím jen o těch panoramatických. Práce s nimi je fantastická, ale má to jeden háček. Tím je cena.

20 tisíc za hlavu? To je pro nás čecháčky opravdu příliš. Možná je to Ferrari na pohled úžasné, ale jak často s ním budete jezdit? Nebude na ty víkendové nákupy praktičtější pořídit Škodovku?

Škodovkou sice nikoho neohromíte, ale do cíle Vás zaveze ve finále úplně stejně. Takže pokud jste znuděný milionář, proč ne? Ostatním ale doporučuji jít opět o dům dál.

Panohead SV360

34.jpgKonečně je tady hlava za super cenu! Tisícosmsetpatnáct korun! Je toto možné? Ano, zdá se, že zlaté české ručičky přišly s praktickým a snadno dostupným řešením. Bohužel se to pouze zdá. Ferrari jsme vyměnili za trabanta, který nám na cestě do cíle několikrát chcípne. Jestli vůbec dojedeme není jisté a tak sebou pro jistotu vozíme kufr s nářadím, které výrobce k hlavě dodává.

Na foto-expedici ve Skotsku se nám u této hlavy nejdříve zaseknul šroub, kterým se hlava utahuje ke stativové destičce. Kvůli nevhodnému tvaru šroubu nešla hlava na některé destičky připevnit vůbec a největším zklamáním byl spoj obou kovových os.

Ten je zajištěn dvěma šrouby, které se dotahují imbusem. Bohužel spoj nebyl dostatečně pevný a tak se hlava v tomto bodě viklala. Proč tady vůbec nějaký spoj musí být, je mi záhadou. Hlava není natolik velká, aby se musela za každou cenu v tomto bodě rozkládat. Navíc kdo si chce hrát na horách se zmrzlými prsty se šroubky a imbusákem?

Hlava by jako "low-cost" řešení byla velmi zajímavou alternativou, to by ale výrobce musel doladit výše uvedené problémy. Než se tak stane, doporučuji dát od hlavy ruce pryč a podívat se opět o dům dál.

Bushman Gobi a Kalahari

22.jpgFirma Bushman je na českém trhu poměrně krátce a tak je pro většinu z nás pravděpodobně velkým otazníkem. Já měl na worskhopu možnost ošahat si obě nabízené hlavy a můj první dojem byl následující:

Gobi - na první pohled vypadá jako hračka pro panenky. Váha pouhých 320 gramů a vleze se do kapsy. Když jsem ji viděl poprvé, nechtělo se mi ani věřit, že s tím půjde fotit. Po vyzkoušení jsem ale zjistil, že je hlava plně funkční. Pro kompaktní fotoaparáty nebo zrcadlovky do velikosti Canonu 700D může být tato hlava zajímavým ultralehkým řešením. Nic těžšího bych na ni ale nedával.

Kalahari - s váhou 380 gramů je větší sestřičkou hlavy Gobi. Konstrukce hlavy je podobná, jen ramena jsou delší, aby šlo na hlavu připevnit i tělo o rozměrech canonu 7D nebo 5D Mark III. Podobně jako u její menší sestřičky je otáčení hlavy zajištěno pomoci "quick click" rotátoru, což je lehké, jednoduché a spolehlivé řešení.

Co k oboum hlavám dodat? Pokud fotíte panoramata především v interiéru, nebo venku za bezvětří a je pro Vás nízká váha hlavním kritériem, pak by pro Vás tyto hlavy mohly být zajímavou volbou. Pokud ale fotografujete v horách nebo na pobřeží, kde většinou bojujete s větrem a prioritou je stabilita, tak na hlavy Bushman zapomeňte.

Panomaxx1 a Panomaxx2 Premium

pano_maxx_1.jpgHlavu Panomaxx1 vlastním od roku 2010. Hlava je poměrně lehká (700g), konstrukčně se podobá výše uvedené hlavě Kalahari (včetně rotátoru), zvládne i slabší vítr a ve srovnání s Kalahari je levnější. Řekl bych, že je ideálním ultralehkým řešením na cesty, ale má několik much:

1) vzhledem k ultralehké konstrukci nezvládá silnější větrné poryvy

2) připevnění fotoaparatu k hlavě je vyřešeno jednoduchým systémem, který funguje bez problémů s lehčími fotoaparáty, ale neudrží těžké sestavy (např. u Canon 5D Mark III + 16-35 f2,8 se musí šroub dotahovat "na krev")

3) "quick click" rotátor je praktické a lehké řešení otáčení hlavy, ale v případě výměny objektivů (velké změny ohniska) je nutné vymněnit i krokovací prstenec (výrobce dodává tyto prstence spolu s hlavou), což může být v obtížném terénu komplikací.

4) již se nevyrábí a tak několik posledních kusů, které jsou ještě v prodeji lze sehnat už jen obtížně.

 

 

Hlavu Panomaxx2 Premium jsem měl možnost vyzkoušet toto léto na jednom z workshopů a nadchla mě natolik, že jsem se záhy na to stal jejím vlastníkem. Německá firma www.panorama-hardware.de v druhé řadě hlav vyladila předchozí mouchy a přišla s produktem, který je z mého úhlu pohledu téměř dokonalý:

7.jpg1) zesílila konstrukci především v oblasti spojů a tak lze s hlavou fotografovat i ve velmi silném větru

2) fotoaparát se připevňuje na ARCA swiss platformu, která se zasouvá do speciálních sáněk hlavy, díky čemuž hlava udrží sestavy o váze do 8kg(u Panomaxx1 výrobce uváděl jako maximum 3kg)

3) "quick click" rotátor byl nahrazen rotátorem PR-12, který zastavuje v předem definovaných intervalech 3,4,5,6,8,10,12,15,18,24,30 and 36. Dotažením aretace v konkrétním intervalu okamžitě přizpůsobíte počet intervalů danému ohnisku (viz tabulka níže) a dotažením / povolením druhé aretace určujete tuhost / plynulost posunu hlavy z jednoho intervalu do druhého

4) přibyl dokonce 10° "quick stop" rotátor pro vertikální rameno, což se určitě hodí pro víceřadá panoramata

Co k hlavě Panomaxx2 Premium dodat? Nevýhodou je určitě vyšší váha (1,2 kg) oproti původnímu modelu (0,7 kg). Uvážíme-li ale, že nárůst váhy o cca 71% vyústil v nárůst nosnosti o cca 167%, tak to byl určitě krok správným směrem. Možnost fotografovat i ve větrných podmínkách je na horách nebo u moře často k nezaplacení a oceníme i to, že fotoaparát na hlavě drží jako přibitý a nemá tendenci sklouzávat. S hlavou je radost pracovat a vezmeme-li v potaz cenu, která je cca 7,5 tisíc (kupuje se přímo z Německa od výrobce), tak dostáváme hodně muziky za velmi rozumný peníz.

10.jpg

 

 

9.jpgNodal Ninja

Někdo se mě možná zeptá, proč jsem do článku neuvedl známé hlavy Nodal Ninja. Odpověď je jednoduchá. V ČR jsou předražené. Nodal Ninja 3 a 4 stojí 8,5 a 11,5 tisíc (s obdobným rotátorem jako Panomaxx2) a přitom se konstrukcí hlavě Panomaxx2 nerovnají. Pro srovnání by do úvahy přicházela až hlava Nodal Ninja Ultimate M1, ale ta se prodává od 17 tisíc.

Domácí výroba

A abych nezapomněl na kutily, musím uvést, že panoramatickou hlavu si lze i vyrobit. Na internetu neleznete spoustu ukázek "jak na to" (viz tento link). Je pěkné si hlavu vyrobit sám a mít ji zadarmo. Otázkou ale je... "je to opravdu zadarmo"?

Navrhnout funkční konstrukci, sehnat materiál a hlavu vyrobit, Vás bude stát nejspíše spoustu času. Takže je potřeba zvážit, jestli nevyjde levněji tento čas investovat raději do práce, vzdělávání, rodiny nebo samotného focení a plně funkční a spolehlivou hlavu si raději nekoupit. U mě to byla jasná volba :)

 

Poznámka: závěrem se musím omluvit všem výrobcům, jejichž hlavy jsem nedoporučil nebo určitým způsobem kritizoval. Věřím, že i oni si najdou svoji klientelu, ale nejspíše to, z výše uvedených důvodů, nebude mezi fotografy stejného ražení, jako jsem já.

 

Přeji dobré světlo, spoustu panoramatických záběrů a minimum práce s nimi.

 

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

papa

7.10.2014 13:15

panohead sv 360

souhlasím s postřehem k této hlavě. Sám jsem inspirován článkem zde zakoupil tuto hlavu a musel jsem upravit dvě věci - jednak po použití šroubu pro uchycení na destičku jsem zjistil, že tato nejde nasadit na hlavu - šroub přečníval přes spodní okraj destičky, takže jsem jej zbrousil. Nemilým překvapením následně bylo i přilepení samotné gumové podložky ke kovovému dílci - při prvním použití se odlepila a dodnes se divím výrobci že nepoužil obyčejné kyanokrylátové lepidlo místo lepící pásky vyztužené textilií, neboť teď to drží jak přibité. jinak hlavu nerozebírám a vcelku funguje - nebýt tedy pár malých okamžiků k nasr.. hned ze začátku. BTW: dobré je si i zjistit (před nákupem hlavy) zda vůbec je hlava použitelná pro daný objektiv (př.canon 24-70 2,8L I má při ohnisku 24 no prallax point tak daleko že je skoro každá pano hlava mimo použitlný rozsah...) - např. stránky really right stuff mají hezké tabulky..

Martin

7.10.2014 20:21

panohead sv

Tak mám pocit Vašku, že jsem po Tobě hlavu podědil díky soutěži tady na fotoradci. Na mou hlavu se vejde, ale zase je šroub moc dlouhý. Zatím jsem provizorně řešil podlozkami. Díky tomu se hlava otáčí i bez panoramatickeho posunu,ale kynkla se :-) spoj mi přišel celkem pevný, ale proč není z jednoho dílu mi taky jasný není. Ložnici jsem s ní ale nafotil moc pěkně :-)

Josef Plaček

7.10.2014 21:43

Kruci, kdy mi udělají stabilní panohlavu s ARCA swiss upínákem (i když ten si tam můžu namontovat sám originální od Feisolu) s váhou 500g a cenou max 5 000? Ta poslední vypadá za ty prachy jako král, až na ty 1,2 kila s kterýma bych se musel tahat do kopce... Takže možná jako alternativa vychází Bushmany, A možná NN 3 Mark II

lukyn63

8.10.2014 07:35

levná varianta

Vašku, opět pěkně napsaný. Já bych jen doplnil pro případné zájem levnou variantu pro focení jednořadých panoramat (kterou sme okukovali na tvém workshopu), která dostačuje nám, co se k focení dostanou jednou za čas. Jedná se o kombinaci tzv. L-plate, který se uchytí na tělo a umožňuje díky Arca-swiss jednoduše uchytit tělo ve svislé poloze na kulovou hlavu (v mém případě Benro MPU105 za cca 1500,- , dá se sehnat i kopie za 300,-). Pro nastavení nodálního bodu pak mezi L-plate a hlavu vložit rychloupínací destičku s posunem (v mém případě Benro MPB20 za cca 700,-). L-plate je v terénu opravdu skvělý pomocník. Tak třeba se někomu bude informace hodit.

Josef Plaček

8.10.2014 09:23

likyn63 - máš u mě pivo !

Sakra , kdysi jsem nad tím uvažoval, říkal jsem si, že při dostatečně širokoúhlém skle by mi jednořadá panoramata stačila, řekněme 16mm. Ale neměl jsem Arca-swiss systém, a ten už mám! Teď už jen zjistit, jestli to sedne na Nikon D90, tak, abych se dostal na konektor drátové spouště, a pak na té MPB20 vyfrézovat otvor pro pojistnou zarážku, co je na mojí hlavě... A taky se rozhodnout, zda jít cestou panoramat a tím pádem nejspíš 16mm sklo (Samyang, lákají mě pevná skla) nebo pořídit širočinu (Tokina 11-16), která by mi umožňovala jak širokoúhlé záběry, tak i panoramata na 16mm... sakra nezní tohle jako odpověď? Stejně mám dilema... a dost času na to ho vyřešit... Díky za tip!!!!

lukyn63

8.10.2014 11:02

Sestava vyzkoušena na Nikon D90 a Canon 600D (omezená manipulace s výklopným displejem + trošku horší přístup ke konektorům). Samozřejmě L-plate lze koupit od Really Right Stuff přímo pro daný model, tam je ale cena trošku někde jinde.

Josef Plaček

8.10.2014 11:27

No RRS snad ani L-plate pro Nikon D90 už ani nemá. Každopádně super tip! teď už jen vybrat sklo! Ještě se dívám, že Benro dělá MPU 1OO, které je levnější, nemáš nějaké info o rozdílu? Asi jediný co jsme našel je, že tu 105 šteluješ na šroubu k fotoaparátu asi na dvou osách a tu 100 jen v jedné. Jaká ohniska si zkoušel? nebude tam na nějakých 11, nbeo 16 mm vidět ta destička?

lukyn63

8.10.2014 12:27

Omlouvám se za mystifikaci. Mám MPU100 (tedy její kopii), zkoušena na Nikon D7000 a Canon D600. Naopak novější MPU105 nemá gumovou dosedací plochu a např. na D7000 nesedí, nejde utáhnout viz http://www.youtube.com/watch?v=7pRfIdwozRE

Václav

8.10.2014 13:10

re:všichni

Pánové díky všem za komentáře. Co se hlavy SV360 týče, je holt "nedotažená", což dokazují i Vaše komentáře. Pipe ta nová hlava Panomaxx2 je kompatibilní s ARCA swiss. Výrobce ji dodává dokonce s příslušnou destičkou!! Takže kdo chce ARCA swiss, má další důvod, proč pořídit Panomaxx2. Lukáši díky za tim na levnou variantu z našeho workshopu.. bohužel na dalším worskhopu (v Dolomitech) se ukázalo, že focení směrem z kopců dolů bylo s touhle sestavou velmi nešikovné... (docházelo k vytváření "úček") takže jako nouzové řešení ano, ale k serioznějším účelům bych to nedoporučoval...

zdenda77

9.10.2014 18:54

No s tou hlavou SV360, jsem o tom spoji psal, že tam to nebude mít pevnost a praxe ukázala. Nevychvalaval jsi kdysi levnou hlavu název (něco jako) Panosaurus?

Václav

10.10.2014 00:11

Re: zdenda77

Zdendo úplně jsem tvůj koment mířený na hlavu SV360 nepochopil. Panosaurus jsem nikdy v rukách neměl, ani žádnou jinou hlavu, kromě výše popsaných... takže to si mě asi s někým pleteš :o)

zdenda77

10.10.2014 06:43

http://www.fotoradce.cz/soutez-o-panoramatickou-hlavu-a-slevu-na-kurz-clanekid1544

Václav

10.10.2014 10:42

Re: zdenda77

Jo takhle.. už jsem našel ten tvůj komentář. No tak předpokládal jsi správně..

Fajkpe

12.10.2014 19:41

Při focení panoram uvnitř budov jsem o panohlavě začal uvažovat, ale ty ceny mne ohromily..:D nakonec jsem se rozhodl, jako asi mnoho lidí, si svou vyrobit. není dokonalá, manipulace neohromí, ale slouží velice dobře..:)

vladav

18.10.2014 11:48

SV360

Na tu SV360 si nemůžu stěžovat. Jednou jsem ji smontoval, šrouby utáhnul "na krev" a drží. Akorát jsem si ji vylepšil o panoramatickou základnu Feisol PB-70 a pomocí pár redukcí a za pár korun z dx.com namontoval na stativovu kulovou hlavu. Tou kulovou to vyrovnám do roviny ve všech směrech a tou PB-70 pak v té rovině otáčím. Funguje to dobře. Tady fotka http://uloz.to/xCgMq9bB/panorama-jpg

Ruben Lang

19.10.2014 20:40

Chlapík z workshopu.

Jako těžký to je, ale škrábal jsem se hlavně proto, že jsem to vše měl rozbalený k pohotovosti a dělal tyhle fotky. http://www.spacecatcher.com/high-tatras-virtual-tour/ nicméně už i já uvažuju o změně.

Milan Balda

13.11.2014 00:51

dotaz

Pane Krpelík,chtěl bych se zeptat na vaše zkušennosti s „krokováním“ VR hlavy. Tedy prakticky řečeno - používáte při focení panoramat zaskakování rotátoru po zvoleném úhlu, nebo se díváte do hledáčku (popř. na displej) a potřebné překrytí řešíte zobrazenou mřížkou? Já osobně používám amatérsky vyrobenou hlavu, která nemá krokování. Domnívám se, že je to výhodnější,např. pro „projetí“ panoram. záběru před vlastním snímáním. Rád bych si pořídil nějakou profesionální hlavu, proto bych rád znal váš názor, zda zmíněné krokování je pro práci v terénu výhodou, nebo spíše zdržuje? Moc děkuji za odpověď a přeji i nadále super fotky! M. Balda

Václav

16.11.2014 23:53

Krokování

Krokování je v terénu obrovskou výhodou. Pokud máte hlavu jako je Panomaxx II, tak si můžete zvolit i různé úhly krokování podle použitého ohniska (viz uvedená tabulka) přímo v terénu. Časem se tak naučíte, kolik kroků pro jaké ohnisko potřebujete a práci Vám to výrazně ulehčí. Je to obrovský pomocník.. můžete se pak lépe soustředit na to podstatné...

Pepan

30.3.2015 19:05

Panomaxx2

Dobrý den pane Krpelíku, doporučil byste z vlastní zkušenosti hlavu Panomaxx2 Premium i pro víceřadá panoramata se zrcadlovkou? Je vertikální rotátor dostatečný i pro tak velké zatížení jak popisuje výrobce? Děkuji Pepan

Michal

25.10.2016 10:52

Výborný článek, pomohl mi osvětlit pár nejasností při výběru. Díky moc!!

 

Josef

5.4.2017 11:24

Dovolím si přidat jedenu svoji vlastní výroby, pro moje amaterské účely zcela dostačující, někde bych snad vyhrabal i výkresy, které jsem k tomu dělal: http://vings.rajce.idnes.cz/Panoramaticka_hlava_EOS_40D_17-40_f4_L_USM/

 

MartyM

10.4.2017 17:20

ahoj Vašku,

já pořád pano hlavu nemám a nechci něco dokupovat, domontovávat, chci prostě něco, co koupím jako ucelené řešení, nasadím na mou kulovou hlavu a jdu, jsem ochoten za to i zaplatit, jako bys mi doporučil hlavu sehnatelnou v ČR a která bude fungovat spolehlivě, jinými slovy : nejsem milionář, ale pokud bych za 20 tis dostal komplet řešení a už nic nemusel řešit, tak klidně, ale kterou variantu, díky Martin

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa