Brand

Cestujeme letecky s foto výbavou

cestovani1.jpg

Letecká přeprava má svá specifika, která vychází z daných pravidel. Pokud někam letíte klasickým linkovým spojem, můžete mít s sebou:

  • 1 příruční zavazadlo, které si s sebou smíte vzít na palubu letadla,
  • 1 velké zavazadlo, které odevzdáte na přepážce s příslušným číslem (pro ten váš let) - toto zavazadlo cestuje ve spodní "nákladní" části letadla a počítejte s tím, že obsluha s ním může házet, může spadnout z vozíku, vozík jej může přejet, atd. Prostě cokoliv.

Výše uvedené (o dvou zavazadlech) platí i tehdy, pokud někam letíte na dovolenou. Samozřejmě pokud si budete chtít dopřát luxus a poletíte tzv. "business" nebo dokonce první třídou, pravděpodobně budete mít možnost vzít si na palubu letadla více než 1 příruční zavazadlo. Zásadní otázkou je, jak se do těchto dvou zavazadel sbalit? Osobně preferuji následující přístup. Do velkého zavazadla dávám z foto výbavy pouze to, co je:

  • snadno nahraditelné,
  • neskladné,
  • nerozbitné.

Veškerou ostatní foto výbavu dávám vždy do příručního zavazadla.

cestovani2.jpg

Jak zabalit velké zavazadlo

Sbalit velké zavazadlo není žádná věda. Prostě a jednoduše do něj dáte veškeré své osobní a "nebezpečné" věci. Takže oblečení, jídlo, případně pití, věci osobní hygieny, atd. Těmi nebezpečnými věcmi mám na mysli tekutiny a hmoty podobné tekutině (např. šampon, olej,...) v balení, které převyšuje 100ml. Také to jsou samozřejmě nůžky, kapesní nůž, atd.

Já osobně do velkého zavazadla ještě dávám odraznou desku, skládací softbox, stativ, brašnu (naplněnou obvykle oblečením) a případné další podobné příslušenství. Podstatné pro velké zavazadlo je jeho hmotnost. Její maximální hodnotu udává každá aerolinka individuálně, ale obvykle se to pohybuje kolem 20kg. Vřele doporučuji před odjezdem na letiště velký kufr zvážit - je lepší něco doma ubrat, než platit přemrštěné poplatky za nadměrnou váhu zavazadla. Jednou jsem na letišti viděl dva lidi, jak na sebe navlékali asi patero vrstev oblečení, jen aby snížili hmotnost velkého zavazadla :) Rozměry nikdo neřeší, kufr se jen musí vejít do jezdícího pásu u přepážky, kde se velký kufr odevzdává. A tam se vejde téměř cokoliv.

Jak zabalit příruční zavazadlo


Do příručního zavazadla poté balím veškerou citlivou či důležitou foto výbavu:

  • fotoaparáty (těla),
  • objektivy,
  • systémové blesky,
  • paměťové karty a čtečku karet,
  • nabíječku,
  • rádiové odpalovače,
  • filtry a makro mezikroužky,
  • notebook (včetně kabelu a myši),
  • případně i malý externí disk.

To vše jsem schopen sbalit do skořepinového kufru, který přesně vyhovuje předepsaným rozměrům pro příruční zavazadlo. Tyto rozměry se u jednotlivých aerolinek liší, ale obvykle je to něco kolem 56 x 45 x 25cm. Rozměry příručního zavazadla jsou velmi podstatné. Může se stát (zejména u nízkonákladovek, ale i větších leteckých společností), že pokud budete mít příruční zavazadlo nápadně velké, budete požádáni o jeho přeměření ve speciální "kleci", kam se zavazadlo musí vejít. Pokud se nevejde, budete pravděpodobně platit navíc. Jednou se mi u stalo, že jsem byl požádán o toto přeměření, ale než jsem tam kufr začal cpát, tak jsem vysvětlil, že uvnitř je křehká foto výbava v hodnotě několik tisíc EUR. Nakonec jsem ani přeměřovat nemusel. Osobně používám k maximální spokojenosti skořepinový kufr Peli 1510. Je opravdu odolný, klidně si na něj mohu na letišti při čekání sednout a mám jistotu, že je má foto výbava v bezpečí. Nikdy nevíte, kdy narazíte na nějakého bezohledného člověka, který váš "příručák" v letadle v prostoru nad hlavou přimáčkne svým kufrem a podobně. A pokud máte vše jen v měkkém batohu či brašně, dejte si to v letadle alespoň pod nohy - tam vám to nikdo jiným zavazadlem nerozbije. Jen pozor, že pod nohy se obvykle zavazadla nesmí dávat v místech únikových východů.

peli-1510-review-1.jpg

Podstatné jsou tedy pouze rozměry. Hmotnost neřešte a tvařte se, že ten kufr nacpaný foto výbavou (který sotva utáhnete :), je opravdu lehounký. Jen jednou v životě mi bylo příruční zavazadlo zváženo. A to ještě díky mé vlastní nezkušenosti, kdy jsem při letu s nízkonákladovou aerolinkou upozornil na své příruční zavazadlo a hbitá slečna u přepážky mi jej ihned zvážil. Dodneška už jsem raději zapomněl, kolik jsem tehdy doplácel (nebylo to málo). Bylo to ve Vídni a aerolinka byla FlyNiki. Od té doby už vím, že pokud na zavazadlo vyloženě neukážu, tak jeho hmotnost nikdo nikdy neřeší. Vždy jsou důležité jen rozměry.

Zde může mít problém například sportovní fotograf, který ke své práci potřebuje i několik teleobjektivů, které se nemusí do příručního zavazadla vejít. Takovou situaci jsem nikdy neřešil, ale do velkého kufru bych objektivy nikdy nedal. To už bych si raději nechal fotoaparát s teleobjektivem pověšený přes krk a tvářil se jako normální turista :) Nechci polemizovat, ale myslím, že by to problém nebyl. Prostě pokud se do tzv. "příručáku" nemůžete vejít, zapojte fantazii a kreativitu a "navěšte" to na sebe :)

Jak postupovat na rentgenu


Počítejte s tím, že pokud máte v příručním zavazadle zrcadlovky, objektivy, filtry, mezikroužky a další věci obsahující kov, bude to celé na obrazovce pracovníka kontroly zářit jak houby v Černobylu :) Osobně už jsem si zvykl na následující postup - vezmu si 2 plastové nádoby (ty jsou k dispozici před rentgenem) a do jedné vložím notebook a telefon. Do druhé pak vyskládám veškeré fotoaparáty, objektivy a případné drobnosti (klíče, peněženka,...). Párkrát se stalo, že jsem musel odkrytkovat objektiv, ale to bylo vše. Nikdy žádný problém. Naopak viděl jsem u svých známých, kteří dali příruční zavazadlo tak jak bylo (s celým obsahem) k rentgenové kontrole a letištní kontrola je lustrovala jak nějaké atentátníky. Prostě si myslím, že vyskládat fotoaparát(y) a objektiv(y) do plastového lavoru usnadní celý proces všem. A i vám to vřele doporučuji. Blesky, mezikroužky, nabíječky a podobně netřeba vyndavat (nejnovější poznatek z letiště v Aténách).

cestovani3.jpg

Praktický tip na závěr - ztráta zavazadla


Pamatujte na to, že pokud vám aerolinka ztratí velké zavazadlo, tak máte nárok na kompenzaci. Obvykle si můžete koupit věci, které jsou potřebné pro základní fungování (hygiena, základní oblečení). Asi vám neproplatí značkový oblek, ale věci základní potřeby ano. Vždy je lepší konkrétní otázky konzultovat s nějakým zastoupením aerolinky. Velmi živě si pamatuji, jak jsem kolegovi kameramanovi půjčoval tričko, trenky a tak podobně, aby vůbec měl na svatbu co na sebe :) To jsme bohužel ještě nevěděli, jaká mají cestující práva. Nejvtipnější bylo to, že ztracený batoh mu vrátili na letišti při odletu zpět.

Shrnutí


Pokud bych měl obsah tohoto článku shrnout, tak bych řekl:

  • sbalte si veškerou důležitou foto výbavu do příručního zavazadla, jehož hmotnost nikdo neřeší, ovšem podstatné jsou rozměry (bude to boj o každý centimetr),
  • vše ostatní sbalte do velkého kufru, jehož rozměry nikdo neřeší, ovšem podstatná je hmotnost (doporučuji doma předem zvážit),
  • pokud se vám něco (např. teleobjektiv) nevejde do příručního zavazadla, udělejte ze sebe foto turistu a zavěste to na sebe,

A pro pobavení na závěr... tento článek jsem napsal zčásti v letadle a zčásti při čekání na letišti :)

Máte zkušenosti s cestováním s foto výbavou? Podělte se o své zážitky, zkušenosti či praktické rady. Samozřejmě do komentářů můžete psát i jakékoliv dotazy k tématu.

Štítky:

Diskuse

Josef Plaček

4.5.2015 21:07

Pěkný článek, hodně mých domněnek se mi potvrdilo, hlavně ta o stativu do velkého zavazadla.

Jak velké zavazadlo zajišťuješ? Máš li batoh, dáváš na něj nějaké zámky nebo ochrannou kovovou síť? Někdo mi říkal, že jak se do zavazadla nedostanou, rozřežou ti ho a ty s tím nic nenaděláš.

Medcin

5.5.2015 09:38

Díky. Ve čtvrtek letím Londýn, tak jste mi hodně pomohl (i s tím stativem). Příruční budu mít fotobatoh, takže se ho ani nebudu snažit rvát do schránky a rovnou ho šoupnu pod sebe.

Jiří Kolena

5.5.2015 09:45

Dobré téma, taky mám z létání s technikou vždycky trochu obavy. Nicméně s problémem jsem se zatím nesetkal. Moje zkušenosti jsou takovéto:

Foťák automaticky nevyndávám (notebook ano, to chtějí všude), vždy se zeptám toho člověka, co tam chodí a ptá se, jestli nemáte v zavazadle tekutiny atd. Jednou nebo dvakrát mi řekli, ať foťák vyndám, většinou to nechtějí, a problém nikdy nebyl.

Jednou (už ani nevím, co mě to napadlo) jsem měl k batohu přivěšený i stativ, a do letadla jsem prošel (a to jsem zrovna letěl do USA a zpět). Stativ byl teda karbonový, ale ta hlava, tou bych nechtěl dostat do hlavy:)

 

Ohledně zámků na zavazadla nemám vlastní zkušenost, ale běžně se říká, že ti zámek klidně uřežou. Nedávno jsem se dozvěděl (a netušim, jak moc to v praxi opravdu funguje), že kufry Samsonite mají zámek, který se dá otevřít i speciálním klíčem, který na letištích mají, takže se do něj dostanou nedestruktivně.

Vít

5.5.2015 18:57

Při převážení cenných věcí v podpalubním zavazadle se nedoporučuji koukat na zaměstnance letiště nakládající zavazadla do letadla, kteří si dají záležet aby každe se každé zavazadlo proletělo minimálně metr nad dopravníkem. Je k nezaplacení se celou cestu strachovat o stativ…

Jirko, vzhledem k tomu že v duty free zóně se dá koupit tolik nebezpečnejch věci bych se vůbec o těžkou hlavu nebál

Filip Véle

6.5.2015 15:20

Jen pro doplnění, třeba to někoho zajímá. Já cestuji kvůli práci a foťák si beru pro zábavu. V první řadě jsem redukoval výbavu na cesty, beru si jen tělo (Sony SLT58), dva objektivy 18-200 a pevnou 30, blesk, stativ, pár drobností. Stativ a drobnosti do velkého kufru, tělo s objektivy a bleskem do příručního kufru, spolu s dvěma laptopy, diskem atd. Na letišti vyndavám jen laptopy a zatím se mi nestalo, že bych měl problém. Při nedávné cestě do USA se krátce pozastavili jen nad diskem. Velké zavazadlo často skutečně otvírají. Většina nových kufrů má opravdu univerzální zámek pro otevření a skutečně se to využívá. S hmotnostním omezením zkušenosti nemám, stativ do letadla většinou nelze, nemá cenu to pokoušet.

Tomáš

6.5.2015 18:21

Díky moc všem za komentáře a své zkušenosti. Já velké zavazadlo nijak nezajišťuju, zatím se mi nestalo, že bych jej obdržel rozřezané, tak jsem to zatím nikdy neřešil (maximálně dávám zámek na zip). Ale je to i proto že ve velkém zavazadle nemám nikdy nic moc cenného...

Underground

6.5.2015 21:33

Hodne zalezi na lidech. Treba kdyz jsem letel spoolecnosti Wizzair do CR tak jsem nic nevyskladaval ale kdyz jsem letel zpet do Skotska z polska tak jsem musel fotak i objektivy vyskladat ven.

PS velkej kufr na Wizzair muze byt do 32KG takze z Ceska vezu vsechno co se da. Hlavne dobrej ceskej Chleba :D

Tomáš

9.6.2015 07:44

Poslední dobou už chtějí snad všude odkrytkovávat objektivy - stačí sundat jen přední krytku - moc to neřeší, jen je potřeba ji sundat.

Aleš

31.1.2016 11:22

V r.2014 jsem poprvé letěl velkým érem (Brno-Řecko), tak sem hledal informace kde se dalo, bohužel ohledně stativu zhola nic, až dneska zde čtu tento problém vůbec poprvé.

 

Vzhledem k tomu, že do kufru do podpalubí sem tehdy nechtěl z fotografických věcí dávat zhola nic, ani utěrku, natož stativ, koupil sem si kloubový stativ Joby GorillaPod Focus s kulovou hlavou BallheadX, tu odšrouboval, zabalil, aby svojí železnou váhou v batohu neškodila a společně s nohama napříč umístil do batohu Lowepro Fastpack 350, který byl až po okraj naplněn jenom foto věcima, to vše o celkové váze asi 11kg a šel na palubu. Od vstupu do letištní haly byla hlavní DSLR s nejtěžším objektivem pověšená na krku, pro jistotu a taky proto, že sem chtěl za letu fotit.

 

Když letí rodina spolu, zavazadla pod letadlo se váhově sčítaly a letištní personál se divil, že máme hodně velkou rezervu, až sem se bál, jestli náhodou nebudeme teroristé jenom pro nástup do letadla, ti taky nic pro výstup nepotřebují, naštěstí to skončilo jenom obdivem.

 

Příruční foto zavazadlo procházelo tunelovým rentgenem celé (nebo jak se ten krám jmenuje), bez otevírání, na miskách šla DSLR z krku, obsahy kapes, řemen od kalhot a dokonce moje boty, které neustále v rámu pískaly, co naplat, očka pro tkaničky byly kovové, naštěstí ponožky nebyly diravé, člověk neví, co se půldenním cestováním z domova na letiště v botě urojí, přesto ostuda chodit pořád do jednoho rámu a za vámi horda dalších lidí.

 

V letadle bylo místa nad hlavou hodně (nějakej Airbus), batoh mi tam zapadl, že sem se bál, jestli ho vůbec najdu, nicméně kdo chce za letu fotografovat nebo dělat jinou činnost, doporučuju ony věci mít v ruce už před vstupem na palubu. Letělo nás pár, asi 13 lidí, ale za Vídní byly turbulence a pásy jsme do přistání nesměly sundat, tudíž dostat se nad sebe bylo nemožné, natož si prohlédnout letadlo zevnitř, obvzlášť pro vyšší postavy plac nebyl, jako sardinky!

 

Nový kufr se z nákladového prostoru vrátil poničen, někde se asi zasekl, vznikl rozparek, malej, ale byl, o jiných odřeninách raději pomlčím. Nedovedu si představit, kolik letů ještě vydrží, proto kdo bude létat častěji, skořepinové kufry doporučím raději.

 

Stativek Joby GorillaPod Focus se může zdát malé a chabé řešení na focení bez pohnutí, ale lepší něco než nic, kolem pláží je dost řešení, jak se neplazit po zemi, třeba popelnice dotažená až k moři.

 

Cesta zpět probíhala v rámci odbavení ještě rychleji, kufry tam, šup a zmizly někde v útrobách letiště, osobní zavazadla s lidským potenciálem jinudy, kontroly bez pípání, batoh si už nepamatuju, jestli se plazil tunýlkem, mám tušení že ne, nevím, až sem byl překvapen! Pak se nedivím, že letadlo někdo vezme sebou do hrobu, opravdu by nebyl problém!

 

Na závěr:

*/ Váhy batohu na palubu se nebát, tvářit se že jdete s batohem nezatíženi, lehce jako vánek i když budete potit slzy.

*/ V letištní hale je trubkové monstrum, kam se vloží zavazadlo a tím je vidět, jestli půjde nahoru s vámi. Upřímně sem to nezkoušel, batoh nebyl kvádr, batoh se do prostoru rozprostírá jinak.

*/ Neupozorňovat, tedy nebýt poctiví víc, než je zdrávo.

*/ Když by někdo remcal, klidně dáte zavazadlo dolů, ale napřed obsah sepíšete, řeknete celkovou cenu (nebo raději naopak) a budete mít klid, to si nikdo nelajzne, ale příplatek by mohl být

*/ Nesnažit se vyfotit pilotní prostor, když procházíte kolem a je otevřen, personál okamžitě skáče.

*/ Nebát se za letu fotit i když bude hodně odpadu, s mazáním si pohrajte až u počítače, skla jsou z venku poškrábaná, zevnitř zapatlaná od dětí z předešlého letu (vzít si ubrousky), nicméně když se letadlo ke slunci líp natočí, škrábance nejsou vidět, obvzlášť, když máte větší zoom.

*/ Je dobré si průběžně fotit obrazovku nad hlavou někde před vámi, kde je celý let znázorněn, tudíž když se záběr venku povede, budete vědět, kde se letadlo nacházelo a googl pak poradí oblast upřesnit, ale pozor, GPS na foťáku (dnes už uvnitř) by asi nebylo dobré používat, ta už něco vyzařuje, jako mobil, s tím by personál mohl laborovat.

*/ polarizační filtr za letu nepoužívat, prý nefunguje, ale je tam tak málo místa, že budete rádi DSLR ovládat

*/ koupil sem sluneční clonu takovej gumovej do sebe skládací kroužek s redukcema na různé průměry a je to totálně na prd, guma je moc měkká, při přiložení na sklo sice trochu chrání před světlem, ale její měkota a skládavost bránila něco vyfotit aniž by nebyla v záběru

*/ originál plastová clona květinka (s výřezy) nevím, musíte zakrýt výřezy, nicméně sundat se dá a zkoušet bez ní

*/ nastavení času, clony a ISA podle situace, co je venku, hlavně ne blesk

*/ ........ už nevím

 

Šťastnou cestu

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš