Brand

ADRENALINOVÉ DOLOMITI 2015

Řekli byste, že je možné vylézt s těžkou foto-technikou na Torre di Toblin, z vrcholu nafotit západ slunce a pak se s příchodem tmy vydat dolů? Chtěli byste se podívat na ferratu, na které se natáčel Cliffhanger se Sylvestrem Stallone? Chcete vidět, jak to dopadne, když si banda fotografů usmyslí focení trošku okořenit adrenalinem? To vše se tentokrát nejen dočtete, ale i zažijete na vlastní kůži prostřednictvím videa, z GOPRO kamery namontované na mé přilbě!

Workshop 03.jpg

Tre Cime di Lavaredo jsou pro mnoho z nás symbolem Dolomit. V roce 2012 (článek) jsem se k těmto skalním útvarům vydal v rámci individuální fotografické výpravy, v letech 2013 (článek), 2014 (článek) a 2015 pak v rámci fotografických workshopů. Oblast nabízí nejen fantastické výhledy, ale i zajímavé lezení v podobě všudepřítomných ferratových cest.

V roce 2015 jsem v oblasti strávil téměř měsíc. Kromě tradičních lokalit, jsem se totiž (v doprovodu několika dalších kamarádů fotografů) rozhodl navštívit několik nových ferrat. A abych netroškařil, vybral jsem ferraty přímo legendární.

Workshop 06.jpg

Ferrata Dibona

Horský vůdce Gabe (Sylvester Stalone) vbíhá na visutý most překlenující skalní průrvu, když zavadí o natažený drát ve výši kolen. Tím spustí časovač nastražené bomby a má jen pár sekund na to, vrátit se zpět, než se mostek propadne do hlubiny. Jsme v Ampezzanských Dolomitech, kde se rodí velkolepá filmová scéna amerického akčního trilleru Cliffhanger.

Ano, ferrata Dibona je sice známá svou válečnou historií (za první světové války zde byla velitelská stanice italských bojových sil a je zde spoustu válečných pozůstatků), ale drtivá většina z vás si vzpomene spíše na fascinující a adrenalinu plné záběry z amerického akčního filmu, který se zde natáčel.

Ačkoliv ve filmu každá stěna vypadala hrozivě, ferrata patří k těm lehčím. Až do výšky 2 932 metrů, k chatě Rifugio G. Lorenzi, vás totiž vyveze trošku netradiční "vajíčková" lanovka. Výhledy z této ferraty jsou fantastické a tak si zde každý fotograf  hor určitě přijde na své.

Rifugio Auronzo.jpg

Wrorkshop 09.jpg

Ferrata Etore Bovero

Col Rosa je skalnatý vrchol, tyčící se nad severním koncem údolí Valle d'Ampezzo. Svojí výškou sice nemůže soupeřit s okolními velikány, ale zato nabízí fantastické výhledy na Ampezzánské Dolomity.

Kdo nemá rád kolmé stěny a "vzdušné" výstupy, ať na tento původně válečný "chodník" raději nechodí. Výstup má převýšení cca 900 metrů, ale vyloženě lézt se musí až na posledních 200 metrech. Ačkoliv technicky náročných je zde jen několik úseků, potili jsme v ten den krev. Výstup totiž začínal hluboko v údolí, kde teplota ve stínu přesahovala na hory neuvěřitelných 33°C.

Přilbu si člověk v tom horku sundat nemůže, vysoké a nedýchající pohorky také ne, tak jsem to alespoň lezl bez trička (v naději, že nahoře nebudu úplně mokrý a že snad na ty záběry bez trička sbalím i nějaké holky) :o).

Ačkoliv obě ferraty nabídly mnoho fotogenických výhledů, moc jsem toho nenafotil. Na Etore Bovero bylo celý den příliš jasno (západ slunce z vrcholu byl krásný, ale bez mráčků) a na Diboně jsme se museli lanovkou vrátit ještě před západem slunce (kvůli následujícímu přesunu k Tre Cime).

Níže se podívejte na video z výstupu na obě ferraty. Video pouštějte kliknutím na fotografii nebo link níže. Doporučuji pouštět pouze se zvukem a vpravo dole přepnout na nejvyšší kvalitu přehrávání (1080px): https://www.youtube.com/watch?v=3kft5J-lcQM

 První slíbené video (Etore Bovero + Dibona):

video1.jpg

 

Ferrata na Monte Paterno

Monte Paterno (německy Paternkofel) je 2 744 metrů vysoká hora, na kterou vede hned několik ferrat a která disponuje nejlepším výhledem na symbol Dolomit, Tři Zuby Lavareda (Tre Cime di Lavaredo). Na vrcholu Paterna jsem už byl mockrát. Poprvé po workshopu v roce 2013, následně ve 2014. Ve 2015 jsem z vrcholu fotil hned několikrát.

Nejlepší výstup však byl s bandou fotografů, které jsem znal už z Tater. Někteří z nich se mnou byli fotit již potřetí a tak jsem předem věděl, že se půjde na vrchol a že to bez problémů zvládneme.

Na vrchol jsme se vydali tradiční cestou, ze sedla Forcela Lavaredo (2 454 m.n.m.). Tunýlkem, ve kterém jsme museli lézt téměř po čtyřech, jsme se dostali na skalní římsu, na které nás ve skále vykopaná cesta (z první světové války) zavedla až do štěrbiny Gamsscharte (2 650 m n.m.).

Až do tohoto bodu to byl defakto "choďák", odtud dál vede vrcholová ferrata, která nás dostala až na vrchol. Počasí nám přálo a tak nás nahoře čekala zasloužená odměna v podobě nejlepšího výhledu, jaký Dolomiti nabízí.

Po dostatečném nabažení se těchto výhledů, hromadě nafocených fotografií a několika skupinových "selfie-videích", jsem vzal celou bandu zpět, přes tunely z první světové války, které se vinou vnitřkem hory a ústní až před chatou Locatelli.

 Workshop 02.jpg

Ferrata na Torre di Toblin

Torre di Toblin je téměř kolmý skalní útvar, který se nachází jen několik desítek metrů za vrcholkem nad chatou Locatelli, ze kterého jsme velmi často fotili. Převýšení není takové jako v případě Mt. Paterna, ale ferrata je vzhledem k téměř kolmému charakteru fyzicky, technicky a hlavně psychicky náročnější.

Nástup do téměř kolmé stěny nenechal nikoho na pochybách. Tohle bude "sranda" :o) Pro mě to je vždy sranda dvojnásob, protože se při výstupu snažím natáčet nejen z přilby, ale i z teleskopické tyče. Když jednou rukou držíte tyč, druhou se držíte skály nebo lana, chybí často třetí ruka, která by karabiny (na kterých doslova visí Váš život) přepínala z jednoho lana na druhé. Takže se nejistíte a k tomu máte na zádech cca 15-20 kg foto-techniky, rezervního oblečení, jídla a pití.

Ferrata je však velmi dobře zajištěná. Ocelové žebříky nám jinak technicky obtížná místa fantasticky usnadňovaly a kde nebyly žebříky, byla natažená ocelová lana. Na videu to tak nevypadá, ale nejobtížnější byla skalní rozsedlina, která byla široká natolik, že jsme ji museli prolézt "na pavouka". Ruce i nohy máte roztáhnuté, zapřené do stěn a takto se posouváte směrem nahoru.

Protože jsem měl v batohu hromadu rezervního oblečení včetně lékárničky (pro noční sestup a případ nouze) několikrát se mi podařilo v různých štěrbinách zaseknout. Prostě cesta nahoru není dělaná pro těžce naložené fotografy.

Tre Cime di Lavaredo.jpg

I tak jsme ale vrcholu bezpečně dosáhli! Nahoře nás čekal západ slunce a neskutečná krása v podobě kuželů světla, které si nečekaně prodraly cestu skrze mraky. Byl to pravděpodobně nejfotogeničtější a nejemotivnější západ slunce, jaký jsem v Dolomitech viděl (viz foto výše).

Po západu slunce jsme udělali mnoho dokumentačních záběrů na vrcholové skalní římse (viz fotografie výše v článku), nasadili čelovky a vydali se potmě do bezpečí doliny.

 Workshop 04.jpg

Workshop 07.jpg

Co říct závěrem? Ačkoliv to na videu vypadá jako nebezpečná zábava, ferraty, na které beru veřejnost, mají podle tabulek nízké hodnocení obtížnosti. Zvládne je kdokoliv, kdo se vyloženě nebojí výšek, má alespoň průměrnou fyzičku a je náležitě vybaven (sedací úvazek + ferratový set + přilba + čelovka). Fotografování zejména z vrcholu Torre di Toblin nám tentokrát fantasticky vyšlo a byl to skvělý zážitek i pro mě (i když jsem byl na vrcholu již mnohokrát). Když je dřina při výstupu odměněna skvělým světlem na vrcholu a fotograf si domů odnáší dokonalé fotografie okořeněné adrenalinovými zážitky, nemůže si snad ani víc přát...

 

Druhé slíbené video (Mt. Paterno + Torre di Toblin):

Video pouštějte kliknutím na fotografii nebo link níže. Doporučuji pouštět pouze se zvukem a vpravo dole přepnout na nejvyšší kvalitu přehrávání (1080px): https://www.youtube.com/watch?v=OU0t6l0AwaU

video2.jpg

 

Úplně nakonec bych rád poděkoval firmě VAUDE (http://www.vaudecz.cz/), která všechny mé výpravy sponzoruje. 

Štítky: krajina, hory, dolomiti, expedice

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Petr Kotrlík

3.3.2016 07:15

Paráda...

Petr

3.3.2016 13:54

Fajnovy clanek i fotky. Ja bych nemohl, mam strach z vysek...

Václav

3.3.2016 21:25

Pánové teď nemůžu ani já.... kůň mi při westernovém ježdění zlomil koleno a je ze mě (dočasně) mrzák :( Sám koukám na ty záběry a přemýšlím jak důležité je vážit si svého zdraví a toho, že člověk může podnikat takovéto focení a výstupy... v létě budu v pořádku, abych mohl pokračovat :)

Petr Kotrlík

4.3.2016 11:37

Snad se dáš do kupy. Zdraví je klíčový nejen pro hory. Už také odpočívávám minuty, kdy se do hor zase podívám. Letos mám plánované 3-4 dovolené a všechny na horách. Pravda, bez ferrat, to velké dobrodružství tedy tiše závidím, ale hory jsou prostě boží :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada